Nejen Liverpool má právo znát odpověď, kdo může za pařížskou ostudu

Je velkým štěstím, že si zpackaná organizace pařížského finále Ligy mistrů nevyžádala desítky zraněných, ne-li přímo oběti na životech. Happy End by ale neměl znamenat, že se šlendrián kolem pořádání jedné z největších sportovních akcí roku přejde mlčením. Liverpoolští na pravdu ohledně tragédie na Hillsborough čekali více než čtvrt století. Teď dohlédnou na to, aby se tahle záležitost nezametla pod koberec.    

Nejen Liverpool má právo znát odpověď, kdo může za pařížskou ostudu

Když jde člověk všední den večer na domácí zápas Millwallu, tak nějak i bez hlubší znalosti věci tuší, že za tmy v okolí východolondýnského stadionu The Den může snadno přijít k úrazu. Na mnoha českých fotbalových stáncích vám hrozí polití pivem nebo roztržení svátečních kalhot o vyčnívající hřebík. S tím se taky počítá. Ale když si koupíte na finále Ligy mistrů lístek v hodnotě dvou třetin průměrné mzdy v České republice, úplně nekalkulujete s tím, že zápas nakonec vůbec neuvidíte a jediným zpestřením vlahého pařížského večera bude dávka slzného plynu z bezprostřední blízkosti inkasovaná od francouzského policisty. 

I kdyby jen polovina písemných a obrazových svědectví liverpoolských fandů z okolí Stade de France byla pravdivá a zachycovala objektivně události sobotního večera, byla organizace finále Ligy mistrů naprosto skandální. Na důkladné vyšetření šlendriánu, který byl nejen ostudný, ale pro fandy, včetně dětí, taky neobyčejně nebezpečný, by neměl zdaleka tlačit jen liverpoolský FC. Pro něj je celá záležitost mimořádně citlivá, výbušná a nevím, jaké přídavné jméno ještě použít. Nejde jen o to, že LFC finále prohrál a o to, že význam a postavení fanoušků v dnešním fotbale narostl, ale taky o memento tragédie na Hillsborough.        

Liverpoolští oprávněně zuří, protože se po fanoušcích Reds některá média “vozí” úplně stejně, jako po neštěstí na nechvalně proslulém sheffieldském stadionu v roce 1989. Tehdy ale klub i město byly v rámci Spojeného království, o zbytku Evropy ani nemluvě, v roli “bad boys” a otloukánků. Myslím, že teď je situace dost odlišná a hlavně sportovně mimořádně úspěšný klub má páky, jak se bránit a jak nenechat celou vyšumět do ztracena. Na Hillsborough se v jednom ze sektorů umačkalo k smrti 97 fotbalových příznivců. Soudě podle očitých svědectví z přístupových cest k pařížské aréně nebylo k panice a smrtící tlačenici daleko ani tentokrát.   

Jakkoli nemám o sobotním dění kolem stadionu na pařížském předměstí úplně komplexní přehled, troufám si říct, že údajné množství falešných lístků a několik desítek liverpoolských fandů šplhajících přes plot vnějšího perimetru stadionu nebyly podstatou problému. Když víte, že do města dorazí řádově desítky tisíc lidí bez lístků, kterým něco takového dost dobře nemůžete zakázat, měli byste vymyslet model, jak tihle lidi “odfiltrují” dříve, než se dostanou do těsné blízkosti arény. Je to o několik řádů nutnější, jestliže máte přístupové cesty řešené tak nešikovně, že hrozí něco, pro co má angličtina hrozivě výstižné slovo “crush.” 

Pochopil bych, kdyby se podobné potíže vyskytly v případě stadionu, který ještě velký fotbalový zápas nikdy nehostil a kde organizátoři nemají léty prověřený systém. Ale to se v žádném případě netýká Stade de France, který už hostil i zápasy, které měly třaskavější potenciál, než duel Liverpoolu s Realem Madrid. Když jsem byl v červnu 2019 v Madridu na finále Ligy mistrů mezi Liverpoolem a Tottenhamem, kde by člověk nejrůznější potíže s fanoušky čekal, mile mě překvapilo, jak hladce vše v okolí stadionu Metropolitano fungovalo. A to navzdory tomu, že arena nestojí někde v polích za městem. 3 prstence s kontrolami a dostatečným prostorem kolem nich, kdy už na prvním check-pointu byli spolehlivě “odkloněni” jedinci, kteří na finálové klání neměli platnou vstupenku.     

Liverpoolskému klubu se do čtvrtka sešlo už 6500 svědectví o tom, co fanoušci Reds před finále Ligy mistrů i po něm zažili. Některé popisy týkající se dětí nebo hendikepovaných jsou přímo děsivé. Tvrzení UEFA o tom, že tisíce příznivců LFC dorazily do okolí stadionu pozdě, bylo spolehlivě vyvráceno už během sobotního večera. Další poznatky francouzského ministra vnitra taky nezněly úplně věrohodně. Počkal bych si na výsledky nezávislého vyšetřování a nemám pochyb o tom, že celá organizace a fanouškovská základna liverpoolského FC už na jeho samotné uskutečnění mocně zatlačí. Na pravdu o tragédii na Hillsborough čekala rodina Reds více než čtvrt století. Teď by to mělo být doba podstatně kratší. 

Jiří Hošek - novinář a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně, který se dlouhodobě zajímá o Premier League

Může za zpoždění finále Ligy mistrů Benzema? Ne, ale nekritické zbožnění hříšných hvězd fotbalu hodně škodí