Šilhavému chybí 10 hráčů, ale přesto Objev sezony Juráska ani Lecjakse nenominoval... A Křetínský šokuje!

Tolik se na start druhé skupiny elitní divize třetího ročníku Ligy národů (2. a 5. června v Praze-Edenu se Švýcarskem a Španělskem, 9. června v Portugalsku a 12. června ve Španělsku) trenér Jaroslav Šilhavý těšil a teď mu bude kvůli zraněním a omluvám chybět desítka hráčů. Tím spíš ale zaráží, že některé kvalitní české fotbalisty do své nominace nezařadil. Jak ukázala i prohraná baráž MS 2022 koncem března ve Švédsku (0:1 po prodloužení), kdy se česká hra zcela zhroutila po vynuceném odchodu krajních obránců,  pravě levý okraj defenzivy je dlouhodobě Achillovou patou národního týmu. A přesto v nominaci chybí jeden z nejlepších hráčů kyperské ligy, stabilně hrající za Omónii Nikósie Jan Lecjaks. A nyní i čerstvý vítěz ankety Objev sezony 2021/2022 David Jurásek z pražské Slavie, který na jaře zazářil i v pražském derby. Proč? „To mi hlava nebere,“ řekl bych s využitím výraziva expředsedy FAČR Miroslava Pelty.

Šilhavému chybí 10 hráčů, ale přesto Objev sezony Juráska ani Lecjakse nenominoval... A Křetínský šokuje!

„Ze základu chybí kolem deseti hráčů, zranění jim vystavila stopku a v nominaci nejsou. Snažili jsme se ji udělat co nejlepší a nejsilnější,“ vysvětloval na středeční tiskové konferenci na Strahově Jaroslav Šilhavý.

Šilhavý poznal sílu kyperské ligy

Jak už jsem se zmínil, Šilhavý a jeho realizační tým se snažili, ale zdá se mi, že ani za dané situace jejich výběr není tak silný, jak by mohl být. 

Zmíněný Lecjaks byl dříve pouze jednou v Šilhavého nominaci jako náhradník a pak nic. Přestože je ve svých 31 letech oporou týmu, nosil i kapitánskou pásku a je to typický levák. A hlavně hrává zápas co zápas celých 90 minut. Že by snad kyperská nejvyšší soutěž nebyla českým trenérům dost dobrá? 

Pak bych jim připomněl, jak poměrně nedávno přišla Slavia Praha v play off Ligy mistrů o účast v Champions League právě v duelu s kyperským mistrem APOEL Nikósie. Celkem jasně po výsledcích 0:2 a 0:0. Bylo to v srpnu 2017 a trenérem slávistů v té době byl… Bingo, Jaroslav Šilhavý! Takže by mohl dobře vědět, jaký se na Kypru hraje fotbal.  

Hlavně, že se mezi náhradníky na místo levého obránce znovu objevuje oblíbenec trenérů národního týmu Filip Novák z Fenerbahce Istanbul.  Ligový náhradník mezi reprezentačními náhradníky. 

Je, nebo není „21“ důležitější než áčko?

Zato chybí Objev sezony, další levý obránce David Jurásek. Je to proto, že v pátek 3. června 2022 má hrát v Českých Budějovicích za „21“ proti Anglii o přímý postup na ME hráčů do 21 let 2023? Pak se ale ptám, proč tedy Suchopárkova „lvíčata“ neposílí i další mladíci: Adam Hložek a David Zima, když je to tak důležité? Protože jsou v áčku a Liga národů je velmi prestižní soutěž, která například zajistila Čechům účast v baráží o MS 2022, když loni kvalifikaci s Belgií a Walesem řádně zpackali? Správně, tak proč s Hložkem a Zimou není v nominaci áčka i Jurásek?

A připojí se Jurásek k áčku alespoň po 3. červnu po utkání s Anglií (duel se slabou  Andorrou, který je v Brně na pořadu 13. června, by měla „lvíčata“ zvládnout i bez něj)? Ani to nevíme. „Mohou k nám přijít maximálně tři hráči, ale nemusí to být nikdo. Jsme domluvení, že po zápase jedenadvacítky s Anglií si řekneme,“ řekl mnohoznačně na konkrétní dotaz Jaroslav Šilhavý. Tak uvidíme, minimálně ve čtvrtek 2. června proti Švýcarsku bude ale Jurásek českému týmu chybět.

Čím zaujal trenéry náhradník Václav Černý?

Kdyby Jurásek nakonec do áčka „přestoupil“, byl by po Lingrovi teprve druhým slávistou v nominaci.  Holeš, Hovorka, Ševčík i Provod, kteří na jaře bojovali se zraněními, se totiž na základě lékařských zpráv omluvili. 

Stejně jako kanonýr Patrik Schick, jenž se od loňského odloženého ME před důležitými akcemi národního celku omlouvá už pravidelně. „Co s tím nadělám… Mrzí nás to, Patrika tady nemusíme představovat. Komunikuju s ním celou sezonu, zdálo se, že by měl chuť, ale na konci ligy cítil větší a větší bolesti. Lékaři v Leverkusenu rozhodli o operačním zákroku. Teď je v rekonvalescenci, bohužel s námi nebude,“ konstatoval smutně Jaroslav Šilhavý. 

I někteří přímo nominovaní však vzbuzují otazníky. Třeba záložník Twente Enschede Václav Černý. Ten nejprve kvůli zranění v sezoně 2021/2022 nehrál vůbec, pak jen paběrkoval coby náhradník a v celém ročníku neodehrál jediný celý zápas.

„Sledovali jsme ho, na základě toho je tady, nedávno dával i gól (11. května proti Groningenu). Za Twente nehrál celé zápasy, ale dlouho působí v zahraničí, je to zajímavý typ fotbalisty, výborný jeden na jednoho, má herní sebevědomí. Věřím, že nám pomůže,“ vysvětlil tuto nominaci Jaroslav Šilhavý. 

Ten má mezi náhradníky kromě v Anglii prakticky vůbec nehrajícího Alexe Krále mj. i Martina Frýdka ze švýcarského Lucernu. Tedy klubu, který skončil v nejvyšší švýcarské soutěži až předposlední a ve čtvrtek a v neděli ho čeká baráž se Schaffhausenem. Nevím, ale to je jako by byl na Ligu národů nominován i někdo z Bohemky, třeba jedenačtyřicetiletý Josef Jindřišek.

O Hložkovi jen z německých médií

Dvakrát mladší repezentant Adam Hložek by teď měl za 550 milionů korun zamířit ze Sparty k Patriku Schickovi do Leverkusenu. Příznačné je, že se to nedozvídáme z  novin, které patří sparťanskému majiteli Danielu Křetínskému, ale z německých médií. Třeba to ještě opravdu není hotové a může to být i  jinak. Ale i kdyby ta informace byla opatřena poznámkou, že se transfer teprve dolaďuje, kde jinde by měla vyjít jako první, že než ve Sportu, případně v Blesku či v Aha!? I to dokazuje, že Křetínský si svá média v Česku nepořídil kvůli vydavatelskému byznysu, ale především jako „bezpečnostní investici“, jak tomu tuzemští oligarchové s oblibou říkají.    

Signifikantní  je také to, že Daniel Křetínský neposkytuje rozhovory o Spartě ani svým vlastním médiím, ale v poslední době tak činí jen v komfortním prostředí klubového webu sparta.cz. Proč? Aby mu tam někdo z redaktorů, jak říkal klasik Ivan Horník v legendárních odposleších, „nedělal nějaké p.čoviny“?

Kdo měl ve Spartě za co zodpovědnost?

Takže jsme se třeba od sparťanského majitele na sparta.cz dozvěděli, že: „Přímou odpovědnost za hru a výsledky měli v sezoně 2021/2022 trenér a hráči, sportovní ředitel měl odpovědnost jen nepřímou. Vyplývalo to z toho, že naši trenéři byli mnohem zkušenější než sportovní ředitel (Tomáš Rosický – pozn. aut.).“ 

Shrnuto a podtrženo: zodpovědnost mají vedoucí oddělení a zaměstnanci, ředitel nikoli, protože ti vedoucí a zaměstnanci jsou mnohem zkušenější než ředitel. Jak už jsem uvedl na Facebooku: „Věřím, že tento skvělý model řízení firmy bude DK opět přednášet na VŠE.“

Nejhorší, co se politikovi, ale i fotbalovému funkcionáři může stát je, že si z něj lidé místo spílání začnou dělat legraci. Hvězdou sociálních sítí těchto dní se stal  utajený kolega, který si říká „Neobjektivní novinář“, když napsal: „Rosa je tak špatnej vyjednávač, že nevyjednal ani svou vlastní rezignaci...“

Nebojte se, bude líp! Rosický už ponese odpovědnost, za neúspěch ale můžete i vy, vzkázal Křetínský fandům. To jako vážně?!