Kdy opustí Trpišovský Slavii? A jakým směrem se pak vydá? Měl by se začít tlačit do akademií, myslí si Lička

Po třech letech okusil, jaké je to skončit těsně pod vrcholem. Svou armádu sice dovedl až do čtvrtfinále Evropské konferenční ligy, kde padl s finalistou z Rotterdamu, v lize ale obsadil až druhou příčku za Plzní. Snad nikdo ovšem nepochybuje, že i v příštím ročníku budou největší favorité na titul sešívaní. Klíčová otázka je, zda u toho bude i on. Zůstane geniální kouč Jindřich Trpišovský hlavním kormidelníkem slávistické flotily? Nebo nastal čas, aby přebral ještě zajímavější značku na širém evropském moři? Nejen o tom se v rozhovoru pro eFotbal rozpovídal prezident Unie českých fotbalových trenérů Verner Lička. 

Kdy opustí Trpišovský Slavii? A jakým směrem se pak vydá? Měl by se začít tlačit do akademií, myslí si Lička

„V první řadě chci říct, že i když Slavia letos titul nezískala, způsob její hry řadím pořád nejvýš. Kdyby se kopaná hodnotila jako krasobruslení, tak na body sice ligu ovládla Plzeň, na krásu však Slavia. A tím vůbec nesnižuji skvělý úspěch, jehož Viktoria dosáhla. Její brutální koncentrovanost na každý výsledek byla ohromující,“ začal Lička své hodnocení pro eFotbal.

Po 30 kolech by se každopádně stali mistrem sešívaní. Jenže je tu ještě nadstavba a tu zaslouženě ovládli fotbalisté ze západu Čech. „Pořád slyším, že teď na Slavii musí sehnat skutečného střelce, já si to ale určitě nemyslím. Tohle jim ligu neprohrálo. Můj názor je, že kdyby v průběhu celé sezony neměli tolik zraněných klíčových hráčů, tak jsou mistrem oni. Těch absencí ale bylo vážně trochu moc. V klubu si tak přes léto musí hlavně vyhodnotit, proč tomu tak bylo. A zkusit to minimalizovat,“ nadhodil velezkušený trenér.

Bude však u toho stále i Trpišovský? Nejspíš ano. Jeden čas byl spojován s národním týmem, to však bylo jen zbožné přání kohosi. Mnohem pravděpodobněji se jeví možnost, že by teď nebo po příští sezoně zamířil do ciziny. Měl by ale na to tam vést některý z opravdu velkých celků? „Já jsem přesvědčen, že ano. A to i v zemi z té nejlepší top pětky. Zároveň si však nejsem vůbec jistý, že se to někdy stane. I když zrovna jemu bych to moc přál,“ prohlásil bývalý dlouholetý kouč ostravského Baníku.

„Jde o to, zda vůbec může dojít k tomu, aby se svět evropských velkoklubů propojil se světem Jindry. Vyhrávat českou ligu a předvádět dobrý fotbal je věc jedna, nároky těch nejlepších zase druhá. Já jsem v cizině několik let žil a vím, jak to tam chodí, jaké jsou tam požadavky. Jindrovi zatím chybí zahraniční praxe, možná i lepší jazyková vybavenost. To všechno může samozřejmě ještě získat, nejprve mu ale musí dát někdo šanci. A čekat na ni může hodně dlouho,“ varuje Lička.

Třeba zajímavé angažmá v Rakousku nebo v Polsku by už Trpišovský získal téměř jistě hned. Otázkou je, proč by tam chodil. „Určitě by ho dokázali hodně dobře zaplatit, na skvělé peníze si ale přijde i ve Slavii. I ta už je brána jako jeden z nejlepších klubů střední Evropy. Také proto tam Jindra zatím zůstává,“ podotkl uznávaný fotbalový odborník.

Kudy by tedy pro Trpišovského mohla vést cesta až na vrchol? „Měl by se začít tlačit do nějaké z prestižních evropských mládežnických akademií. Může to vypadat jako krok zpátky, právě z nich je ale mnohem snazší dostat se nahoru. Zvlášť pokud by šlo o akademii typu londýnské Chelsea,“ navrhl Lička.

To konkurenční Sparta svého Trpišovského stále hledá. A nalézt se ho snaží v cizině. Mluví se o nástupu Adriana Guľy, žhavá ale zůstává i německá linka. Šlo by o správné rozhodnutí? „Ani z pozice své funkce nejsem v zásadě proti tomu, aby Spartu nebo národní tým vedl zahraniční odborník. Podle mě to ale není o jménech. Nastavit si cíle je dobrá věc, ještě mnohem důležitější je však to, jak jich chcete dosáhnout. A podrobně si analyzovat každý krok, úspěch i neúspěch. Nevím, zda to tak na Spartě dělají či ne. Bez toho se ale nehnou nikdy z místa,“ uzavřel Lička.

Družina Trpišovského hlásí novou tvář. Kádr sešívaných posílil krajní univerzál z Boleslavi