Křetínský: Tato sezona se nesmí opakovat. Sparta tu není od toho, aby byla v lize třetí a hrála kvalifikaci Konferenční ligy

Jak vnímá předseda sparťanského představenstva Daniel Křetínský sezonu 2021/2022? Jeho aktuální pocity jsou obrovské zklamání a frustrace a to zejména z vývoje posledních měsíců.

Křetínský: Tato sezona se nesmí opakovat. Sparta tu není od toho, aby byla v lize třetí a hrála kvalifikaci Konferenční ligy

"Do jarní části jsme vstupovali ve velmi přijatelné pozici a s jasnými cíli. Vývoj konkurence nám hrál do karet. Plzeň měla ekonomické problémy, Slavia ze stejných důvodů spíše oslabila a nebyla v optimálním rozpoložení. Naopak my jsme, s výjimkou transferu Sora, realizovali přestupy přesně podle plánu. Vývoj jara byl o to větším zklamáním. Porazili jsme se sami. Příčin bylo více, některé jsou interní a nechci o nich mluvit. Co mohu říci je, že se rozpadla logika složení našeho týmu. V týmu jsme měli zkušené hráče se zahraniční i reprezentační zkušeností, kolem kterých měli hrát naši mladí hráči, kteří prokázali kvalitu. Ze zdravotních důvodů či pro ztrátu formy nám generace zkušených hráčů, o které se tým měl v těžkých zápasech opírat, z většiny vypadla ze sestavy. Výsledkem pak bylo, že ve finále poháru hrálo mužstvo s průměrným věkem 22,7 roku. To, co říkám, nemá být v žádném případě bráno jako kritika našich mladých hráčů. Naopak. Pokud existuje něco pozitivního na této zkažené sezoně, tak je to fakt, že se dokázali svými výkony tímto způsobem do sestavy A-mužstva prosadit a převzít roli tahounů Sparty. Budeme z toho těžit v příštím ročníku," přednesl na stránkách sparta.cz první muž dvanáctinásobného šampiona Česka, který ovšem čeká na prvenství od roku 2014.

Spartě podle něj v závěru ligové soutěže příliš nepomohli fanoušci a zmínil nadstavbu se Slováckem. "Bylo jasné, v jaké jsme situaci. Po odchodu Pavla Vrby bylo jasné, že potřebujeme šetřit síly a připravujeme se na derby a finále MOL Cupu. Měli jsme na hřišti několik debutantů pod dvacet let, přesto část fanoušků na Letné pískala a skandovala „Bojujte za Spartu“. Místo podpory mladým vytvořili někteří fanoušci atmosféru drtivého tlaku, který by dával smysl, pokud by hráli zkušení hráči. Absolutně chápu jejich zklamání a zlost, ale konec sezony se v tomto ohledu nepovedl ani jim. Místo jednoty jsme se rozložili. Slušným a věrným fanouškům, kterých je naprostá většina, bych se chtěl za tuto sezonu osobně omluvit. Vím, jak Vám bylo a jak těžké je v posledních letech být sparťanem a počítat tituly Plzně a Slavie. Slibuji, že opakování vývoje tohoto jara nedopustíme. Nikdo nemůže slíbit, že se klubu bude jen dařit, ale tato sezona se prostě opakovat nebude," přidal na klubových stránkách spoluvlastník West Hamu United.

Bude pokračovat v pozici sportovního ředitele Tomáš Rosický? "Tomáš rezignaci nabídl, představenstvo ji odmítlo. Já osobně jsem byl striktně proti tomu, aby odešel. Tomáš není příčinou problému, ale naopak bude jeho řešením. Absolutně nesouhlasím s protesty fanoušků proti němu. Možná to pramení z toho, že si v době jeho nástupu vytvořili nereálná očekávání. Pokud chtějí fanoušci někomu nadávat, ať nadávají mně, že jsem Tomáše do této role prosadil. V dosavadním období to byly pro trenéra výsledky, herní projev, nebo chcete-li kvalita hry, a zlepšování jednotlivých hráčů. Tuto odpovědnost samozřejmě trenér sdílí s hráči. Pro sportovního ředitele byly těmito kritérii složení kádru A-mužstva, návaznost mezi A-týmem, B-týmem a mládeží a spolupráce s trenérem A-týmu. Prostřednictvím toho má sportovní ředitel svůj díl odpovědnosti za sportovní výsledek. Jinými slovy přímou odpovědnost za hru a výsledky měl trenér a hráči, sportovní ředitel měl odpovědnost jen nepřímou. Rozhodně neříkám, že tato dělba byla optimální, ale reálně tak klub fungoval a vyplývalo to z toho, že naši trenéři byli mnohem zkušenější než sportovní ředitel. Nastal ale čas na změnu. Odpovědnost za výsledky, hru i zlepšování hráčů bude společná. Budou tomu odpovídat i kompetence," ozřejmil na sparta.cz šestačtyřicetiletý miliardář.

Klub podle jeho slov efektivně řídí František Čupr, tedy až na sportovní proces. "Řídí ho dobře. Kdyby měla většina hráčů jeho přístup a mentalitu, máme titul pět kol před koncem ligy. Já jsem předsedou představenstva a mám právo schvalovat klíčové otázky života klubu. Včetně významných přestupů, nebo volby trenéra A-týmu. V tomto máme s Františkem stejnou roli, ale rozhodně za tato schválení nesu větší díl odpovědnosti já, protože jsem ve Spartě mnohem déle a mám větší zkušenost. Ale jak vidíte, byla k ničemu," zaznělo z úst rodáka z Brna.

Jak složité je v současné době zajištění financování? "Upřímně jsme se naštěstí díky našim výsledkům v byznysu dostali do situace, že jsou pro nás mnohem víc limitem UEFA pravidla, než schopnost zajistit finance. Tuto schopnost s Františkem máme. Klub je ekonomicky naprosto stabilní. O to horší je, že jsme tyto podmínky nedokázali využít pro dosažení sportovního úspěchu. Podobná sezona se nesmí opakovat. Sparta tu není od toho, aby byla v lize třetí a hrála kvalifikaci Konferenční ligy," burcoval celé své pracovní prostředí první muž letenského "S" z Generali Česká pojišťovna arény, jehož vyjádření vyšlo na stránkách sparta.cz.

Sbohem a šáteček? Kteří hráči by měli v létě opustit Spartu?

Zdroj: sparta.cz