Jak se píše nový mistr? Vyktorya Plzeň? Drahé lístky na Španěly? Odvolají poslance ANO z vedení FAČR?

Česká nejvyšší fotbalová soutěž sice už v neděli skončila, ale kolem nejpopulárnějšího sportu je stále rušno. Expremiér a možná budoucí prezident Andrej Babiš nemohl při své první spanilé cestě obytným vozem přijít na jméno Viktorii, myslel si, že se píše s tvrdým „y“, tedy Vyktorya. Hezký název pro nového českého mistra z Plzně. A Babišův hlavní volební manažer hnutí ANO, pro změnu z Chomutova, poslanec Jan Richter možná zase přijde o své místo místopředsedy FAČR. Začátkem června Čechy čekají v Praze-Edenu první zápasy elitní divize Ligy národů se Švýcarskem a Španělskem. Jen mám obavy: nepřestřelili na Strahově cenu lístků? Od 1300 do 2300 Kč, to je v dnešní době sakra dost. Jako by přátelé z FAČR hledali inspiraci v šíleně přestřelených cenách na pařížské finále Ligy mistrů Real Madrid-FC Liverpool. 

Jak se píše nový mistr? Vyktorya Plzeň?  Drahé lístky na Španěly? Odvolají poslance ANO z vedení FAČR?

Na Španěly a Portugalce za 2300 Kč? Není to dnes moc?

Od středy 11. května 2022 se prodávají permanentky na všechny domácí duely Ligy národů v Praze-Edenu (vždy od 20.45 hodin – 2. června se Švýcarskem, 5. června se Španělskem a 24. září s Portugalskem), které jsou ve třech cenových kategoriích, a to 2 490 Kč, 3 490 Kč a 4 490 Kč. Ti, kteří jsou členové fanklubu, dostanou slevu pět procent, ti kteří jsou placenými členy, dokonce deset procent. 

Pokud se permanentky nevyprodají, nastává další část prodeje. Od 26. května 2022 si budou moci lidé kupovat samostatné lístky. Proti Švýcarsku (ve čtvrtek 2. června) budou stát 890 Kč, 1 290 Kč a 1 790 Kč, na Španělsko (v neděli 5. června) a na Portugalsko (v sobotu 24. září) si fanoušci ještě připlatí. Lístky totiž budou stát 1 290 Kč, 1 890 Kč a 2 290 Kč. Každá osoba si bude moci koupit maximálně čtyři vstupenky.

Opravdu může být při tak vysokých částkách stadion v Edenu vyprodaný? V dnešní době, kdy ceny všeho zboží a energii tak raketově stouply,  lidé musejí šetřit a škrtají samozřejmě v první řadě prostředky na zábavu, tedy na kulturu a sport? 

Připomínám, že nejdražší vstupenky na fotbal mají v lize na Slavii, na špičková utkání se Spartou či Plzní se ceny (nepočítáme zlevněné vstupenky pro děti a invalidy) pohybují od 420 do 890 Kč, na čtvrtfinále Evropské konferenční ligy s Feyenoordem Rotterdam pak stály od 850 do 1630 Kč ve volném prodeji (pro majitele permanentek byly velké slevy v řádu 500 Kč). A jen pro zajímavost: ceny vstupenek na extraligové finále play off  v ledním hokeji Sparta-Třinec se v pražské O2 Areně letos v dubnu pohybovaly od 590 do 920 Kč. 

Český národní tým v březnu opět nepostoupil na MS 2022 v Kataru, navíc znovu bude v červnu hrát bez své největší hvězdy Patrika Schicka, který dává po sezoně přednost operaci třísel. Reprezentační celek tedy potřebuje zase získat ztracenou důvěru diváků. 

Vedení FAČR připravilo koncem dubna velmi pěknou a vkusnou novou prezentaci národního celku pod názvem „Hrdí lvi“. Začalo konečně, podobně jako nyní hokejisté a už předtím basketbalisté,  používat doporučovaný, pro oblast sportu mnohem vhodnější, jednoslovný název státu „Česko“. A  teď by potřebovalo při utkáních se Švýcary a Španěly v zajímavé a povedené soutěži jménem Liga národů, která startuje už svůj třetí ročník, „plný dům“. 

Ovšem při těchto cenách z toho mám skutečně velké obavy. Rád bych se mýlil, ale takhle mohou do ochozů dorazit hlavně „kravaťáci“, snobové a zástupci sponzorů a známých, kteří si takto drahé lístky mohou pořídit, nebo je naopak dostanou  zadarmo. A ti,  jak známo, fandit neumějí. Pamatuji se, jak Roman Berbr v rámci  předvolební kampaně už v roce 2011 „přiděloval“ lístky na zápas Ligy mistrů Viktoria Plzeň-FC Barcelona v Edenu. A když to bylo 0:4, tak „kravaťáci“ opouštěli předčasně tribuny. Messiho už přece viděli, tak co… 

Jak říkám, velmi rád se budu mýlit. Ovšem já bych si za 2300 korun ani na Španěly lístek nekoupil. A asi ani za těch 1300 korun. Možná kdybych šel sám, ale i tak je to v současné situaci moc.

Na finále Ligy mistrů? Za 290 000 tisíc korun!

Funkcionáři FAČR jako by si vzali příklad z UEFA. Ceny na finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a FC Liverpool (v sobotu 28. května 2022 v Paříži) se totiž pohybují od 70 do 690 eur, tedy asi od 1750 do 17 250 korun! Tím, že se utkání kvůli ruské invazi na Ukrajinu přeložilo z Petrohradu do Paříže, ceny vstupenek ještě výrazně vzrostly. 

Když vidíte ceny vstupenek a množství lístků, které dostanete, wau... Četl jsem dobře, že dostaneme jen 20 000 stejně jako Real a kapacita je 75 000 míst? Kam jdou ty další lístky?“ zlobí se německý kouč FC Liverpool Jürgen Klopp. „O  lidech z UEFA nelze v této záležitosti mluvit jako o ‚fotbalových svatoušcích‘, kterými stejně nikdy nebyli,“ dodal trefně a odvážně Klopp.

Zastal se tím především uskupení říkající si „Spirit of Shankly“, které poslalo dopis předsedovi UEFA Aleksanderu Čeferinovi, v němž ho nařklo z okrádání fanoušků. 

Jak píše server cnn.iprima.cz, šéf fotbalového oddělení britského deníku The Times Henry Winter v této souvislosti navíc upozornil na to, do jakých šílených výšin se  vstupenky na finále Ligy mistrů dostaly u internetových prodejců. Nejlevnější kategorie D oficiálně za 50 liber byla nabízena i za 3 275 liber, tedy v přepočtu za více než 95 tisíc korun. „Áčková“ – nejhezčí – místa se překupníci neostýchali prodávat za rovných 10 tisíc liber. Podle současného kurzu tedy za asi 290 tisíc korun.

Viktorie? Tam se píše tvrdé „y“?

Z pondělní reportáže Seznamu Zprávy o první spanilé cestě šéfa hnutí ANO Andreje Babiše svým obytným vozem do Břeclavi mě zaujala následující pasáž:

„Další děvče si přijde dokonce pro podpis. ‚Viktorka. Tam se píše tvrdé y?‘ ujišťuje se politik, když má napsat věnování. Informace, že měkké, se Babišovi nezdá. ‚No ale pro Viktorii, tam je taky měkké?‘ snaží se přijít na kloub dívčímu jménu.“

Co se člověk ještě dozví? Že bývalý premiér a možná budoucí český prezident si netyká ani s látkou pro žáky a žákyně třetích tříd? Moje devítiletá dcera se shodou okolností jmenuje Viktorka čili Viktorie. Své jméno píše odmalička vždy správně a vyjmenovaná slova po „v“  umí  jako když bičem mrská. Vyktorka mezi nimi opravdu není. 

Nebo, že by se to mělo měnit? Pak by se nový český fotbalový mistr jmenoval „Vyktorya Plzeň“. Moc pěkné. 

Jo, a kdyby to někdo chtěl omlouvat tím, že pan Babiš pochází ze Slovenska, tak ve slovenštině se tohle jméno píše „Viktória“.

Těžké chvíle starých „berbrovců“?

Když už jsme u Babiše a jeho hnutí, koncem minulého týdne uvedl Seznam Zpráva, že se 17. června 2022 kromě řádné nevolební valné hromady FAČR uskuteční ještě druhá, mimořádná valná hromada FAČR. Na podatelně Fotbalové asociace ČR se totiž objevil návrh na odvolání členů výkonného výboru. Konkrétně českého místopředsedy FAČR,  poslance a hlavního manažera ANO Jana Richtera a šéfa Řídící komise Čechy Martina Drobného. 

„Nespokojenost s prací a směřováním dvou členů výkonného výboru, tedy jakési fotbalové vlády vedené předsedou Petrem Fouskem, vyjádřil návrh nadpoloviční většiny klubů českých divizí,“ napsal Seznam Zprávy s tím, že od minulých voleb v Nymburce 3. června 2021 neuplynul ještě ani rok.  

Dlužno dodat, že Jan Richter a Martin Dobrý jsou považováni za jedny z posledních zástupců tzv. starých struktur, tedy „berbrovců“, v jinak obrozeném vedení FAČR.

Jan Richter byl do Listopadu 1989 vojákem z povolání v rámci komunistické Československé lidové armády (ČSLA), který to v praporčických hodnostech dotáhl na velitele roty. Po sametové revoluci se však dal na politiku, v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR zasedá už ve druhém volebním období. A také intenzivně studoval, získal na různých vysokých školách hned čtyři tituly – jeden magisterský a tři bakalářské. A týdeník Euro spočítal, že měl nedávno až 22 funkcí. Ve fotbale je druhým místopředsedou FAČR za Čechy a předsedou Okresního fotbalového svazu v Chomutově.

„Berbr je náš lídr, jdeme za ním. To je jako v ANO, tam také nikdo nehlasuje proti Babišovi,“ prohlásil  mj. před časem kontroverzní rozhodčí Zdeněk Vaňkát, který je Richterovým místopředsedou Okresního fotbalového svazu Chomutov. „Tedy možná jen do výroku Odvolací komise FAČR, k níž se Vaňkát obrátil, když od Etické komise FAČR v rámci vyšetřování berbrovské aféry ‚vyfasoval‘ trest zákazu působení v českém fotbale,“ upřesnil Seznam Zprávy.

Martin Drobný je pak dlouholetým Berbrovým spolupracovníkem z Plzeňského krajského fotbalového svazu, kterého si „Náčelník“ časem vytáhl i na Strahov.

Za snahou o odvolání dua Richter+Drobný z vedení FAČR stojí především zástupci proreformního spolku Fevoluce. Ti před rokem chtěli za českého místopředsedu místo Jana Richtera slavného českého internacionála Vladimíra Šmicera.  Neuspěli. Uvidíme, jak to vše dopadne letos. 

Snaha o obrodu ve FAČR, mrtví brouci v LFA

Pokud by ale navrhovatelé uspěli, ve dvanáctičlenném výkonném výboru FAČR by ze „starých struktur“ zůstali jen dva zástupci ligových klubů, tedy šéfové Ligové fotbalové asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální fotbal. A to jsou předseda LFA Dušan Svoboda a místopředseda LFA Adolf Šádek.

Což je vlastně pro současný stav v českém fotbal i příznačné. Zatímco výkonnostní a masový fotbal se snaží nějak obrodit, o čemž svědčí i aktivní působení Etické komise FAČR, řešící kauzu „Berbr“ ad., tak vedení profifotbalu se jako by zakonzervovalo ve starých  „berbrovských“ časech. Což dokládá i nečinnost Disciplinární komise LFA, která důkazy z policejních odposlechů dosud zcela ignoruje a už rok dělá mrtvého brouka.

Luhový: Plzeň bez peněz narazí do zdi. Trpišovský potřebuje impulz, Spartě pomůže, když ji Křetínský prodá