Luhový: Plzeň bez peněz narazí do zdi. Trpišovský potřebuje impulz, Spartě pomůže, když ji Křetínský prodá

V posledním kole ligové nadstavby se ve skupině o titul jen potvrdilo, co už bylo jasné po středě. Mistrovská Plzeň v rámci oslav svého šestého titulu porazila doma Baník Ostrava, jak jinak než o gól (1:0), brankou z penalty, kterou dal Král střelců (19 gólů) Francouz Beauguel, jenž  Česko po sezoně opouští. Psychicky i fyzicky zdecimovaná Slavia nenašla v Edenu sílu ani proti Spartě a potřetí ze čtyř duelů s ní v této sezoně prohrála (0:1 na podzim na Letné, na jaře 0:2 ve čtvrtfinále Českého poháru a 1:2 v neděli), Letenští se tak konečně naladili na středeční odložené finále MOL Cupu v Uherském Hradišti (ČT 2, 17 hodin). Stejně jako domácí Slovácko, jež doma porazilo Hradec Králové (3:0). Ten po té, co v nadstavbě obral  Slavii o tři a Spartu o dva body, odstavil své nejlepší hráče, kteří by chtěli odejít, narušil tak regulérnost soutěže a sehrál nedůstojnou úlohu, když poslední tři duely prohrál s celkovým skóre 1:8. 


Luhový: Plzeň bez peněz narazí do zdi. Trpišovský potřebuje impulz, Spartě pomůže, když ji Křetínský prodá

Záměr nebo cílená neregulérnost v závěru skupiny o udržení a 2. ligy?

A skupina o udržení? Také zcela podle očekávání a podle předem očekávaného scénáře. Bohemce doma nestačila ani výhra 4:0 nad poslední sestupující Karvinou, a půjde tedy do baráže proti Opavě (čtvrtek v 17.00 hodin, neděle v  16.00 hodin, obojí O2 TV Fotbal) jako čtrnáctý celek – má tak alespoň výhodu nedělní domácí odvety v Ďolíčku. Protože Peltově Jablonci stačilo uhrát bod (1:1) v již předem zachráněném Zlíně.

Režii zlínského utkání navíc podtrhlo v závěru legrační dvouminutové nastavení tolik mediálně vychvalovaného sudího Dalibora Černého, kvůli čemuž se v sobotním přímém přenosu na O2 TV Fotbal hodně divili i komentátoři utkání („A není to málo?“).  Já tedy ne, protože, jak říká „Velký Čáp“ Pelta, jsem dobře věděl, kudy běží zajíc. 

K baráži odsouzené patnácté Teplice se pak ani proti Pardubicím (0:2) doma moc nesnažily, teď tedy nastoupí v baráži proti ve F:NL druhé Vlašimi (vyhrála nad třetí Opavou v sobotu 3:1, zatímco čtvrtá Líšeň senzačně prohrála 1:3 na hřišti poslední Viktorie Žižkov) a nedělní odvetu bude hrát venku.

Sobotní podvečer zase nabídl jednu neregulérnost a neumětelství v podání vedení Ligové fotbalové asociace (LFA). Pokud by šlo o záměr, je to ještě horší. 

Proč, když  se baráž, tedy prolínací soutěž mezi první a druhou ligou, stává nyní soutěží obou lig, začínaly v sobotu druholigové zápasy v 17.30 hodin a ty ligové o záchranu až o půlhodiny později, v 18 hodin? Snad ne proto, aby si některý z klubů mohl vybrat, proti tomu chce v baráži nastoupit? Jinak to takhle musel vymyslet vskutku vybraný „expert“...    

Plzeň jen jednou remizovala, Slavia pouze jednou vyhrála

Nadstavba přinesla opravdu zajímavé výsledky. Ve skupině o titul získala Plzeň z 15 možných celkem 13 bodů, když jen jednou remizovala – 1:1 na Slavii, což pro ni bylo vlastně vítězství. Naopak slávisté, kteří základní část ligy vyhráli o bod před Viktorkou, vyhráli v nadstavbě jen jednou (3:0 nad Slováckem), dvakrát v ní remizovali a dvakrát prohráli, takže vytěžili jen pět bodíků z 15 možných, tedy o osm bodů méně než Plzeňští. Nakonec na ně tedy ztratili celkem sedm bodů, s čímž asi nikdo z nich ani ze západočeských soupeřů nepočítal.

Ve skupině o udržení zase dominoval loňský nováček z Pardubic, když rovněž získal 13 bodů z 15 možných a inkasoval jen jediný gól (7:1). Zato Teplice ani jednou z pěti zápasů nevyhrály, jen dvakrát remizovaly, což jim před baráží s Vlašimí psychicky asi moc nepomůže.

TABULKA NADSTAVBY

O 1. až 6. místo

1. Plzeň             5   4    1   0  10:2   13

2.  Slovácko      5    3   0    2   9:8     9

3.  Sparta          5    2    1    2   7:8     7

4. Slavia            5    1    2    2    9:8     5

5. Baník             5    1    1    3    6:9     4

6. Hradec Kr.    5    1     1    3   6:12    4

O 11. až 16. místo

1. Pardubice     5    4   1    0   7:1    13

2. Bohemians    5     2   2    1  11:5     8

3. Jablonec       5      2    2   1    5:3     8

4. Zlín               5      1     3   1    7:7     6

5. Teplice          5      0     2    3   4:10    2

6. Karviná         5      0     2    3    3:11    2

Takhle tvrdý a drsný Trpišovský ještě nebyl

Pokud jde o výroky po posledním kole, nejvíc zaujal slávistický trenér Jindřich Trpišovský. Nepamatuji se, že by za čtyři a půl roku, od ledna 2018, kdy do Edenu přišel, byl ke svým svěřencům tolik kritický jako v neděli po prohraném derby se Spartou (1:2): 

„Sparta vyhrála zaslouženě. Z naší strany to byl propadák a strašné zklamání. Od prvního momentu jsme tahali za kratší konec. Nebyli jsme nebezpeční, inkasovali jsme po rohu a předchozí šanci soupeře. Byli jsme mdlí a vzhledem k významu utkání jsme podali nedostatečný výkon po individuální i týmové stránce. Rezultovaly z toho některé situace: prohraný souboj, faul, gól. Aby toho nebylo málo, završili jsme to červenou kartou. Co jsme předvedli, nekorespondovalo s návštěvou, která na utkání dorazila. Čekám od hráčů mnohem větší ochotu podstupovat běžecké souboje. Že budeme nebezpeční pro branku soupeře. 

Celkově od nás šla v nadstavbě výkonnost hodně dolů. Nezvládli jsme to ani mentálně. Je to chyba nás všech. Nechci se vymlouvat, ale je pravda, že jsme absolvovali po všech stránkách složitou sezonu. Zvlášť na některých postech to možná občas vypadalo, že experimentujeme, ale my prostě neměli jiné možnosti. Změn bylo strašně moc, někdy i ku prospěchu věci, jindy se to naopak nepovedlo - jako právě v nadstavbě. Sestava nebyla ustálená. Pro nás všechny je k zamyšlení, co jsme mohli udělat lépe. Já osobně to koušu těžce, protože jsme ze sebe v některých momentech nebyli schopni vymáčknout maximum. Není náhoda, že jsme prohráli tři derby ze čtyř, nezvládali jsme těžké zápasy, což se nám v minulosti nestávalo.“

Tak tak, v létě čeká Trpišovského a spol. v Edenu hodně práce. Stejně jako nového (německého?) kouče na Letné a exsparťana Pavla Vrbu v Baníku Ostrava.

A co mistrovská Viktoria Plzeň?  Šance klubu majitele Adolfa Šádka a trenéra Michala Bílka i ostatních celků velmi kriticky a s nadhledem okomentoval v pořadu „Dohráno“ na ČT Sport internacionál Milan Luhový. Ten si na rozdíl od glosátora Josefa Csaplára nepřihřívá svou polívčičku, protože nejspíš nechce dělat někde trenéra nebo dokonce sportovního ředitele. 

Luhový je  mezi často  alibistickými televizními fotbalovými experty, kteří si to hlavně nechtějí s nikým rozházet, v českém fotbale bílou vránou. Měl by být proto zván častěji, a to nejen do České televize.

„Zda je Šádek kouzelník? Tak odposlechy to dokázaly“

„Viktoria Plzeň? Ano, je fajn, že se hráči stali mistry Česka. Hezky si to oslaví, pak se ale ráno probudí a zjistí, že se vlastně nic nezměnilo, že klub stále není prodaný. V Plzni brzy narazí do zdi. Majitel z Východu, který by možná přicházel v úvahu, kvůli válce na Ukrajině nedorazí. Něco jiného by bylo, kdyby Plzeň postoupila do Ligy mistrů, jenže bude hrát jen kvalifikaci, to je dlouhá a těžká cesta a ty peníze jí budou chybět.  A jestli je klubový majitel Šádek za dané situace kouzelník? Tak to určitě, podívejme se jen na policejní odposlechy, co všechno dokázal,“ nebral si servítky Milan Luhový.

Rosický? Že hrál někdo dobře fotbal, není kvalifikace pro špičkového manažera

A co řekl Milan Luhový v „Dohránu“ o ostatních klubech? 

„Slavia? Vyhrála základní část, ale doplatila na svou krizi a nedostatek sil v nadstavbě. Trenér Jindřich Trpišovský s ní už došel až na vrchol, tři tituly za sebou, tři domácí pohárová vítězství, třikrát čtvrtfinále v evropských pohárech, účast v Lize mistrů. To je strop. Ovšem teď už nějak neměl čím překvapit. Jedině by snad mohl dostat nový impulz, kdyby do Edenu přišel nový západní investor a vybudoval by tam moderní klubovou strukturu, o které teď nemá ani Trpišovský šajn. To by mu mohlo pomoci. Alespoň by se pak ve vypjatém ligovém závěru někteří jeho spolupracovníci nechovali jako opice.“

„Sparta? Té by mohlo pomoci jen to, kdyby Křetínský klub prodal, nejlépe také západními investorovi. Protože mu to ve fotbale nejde, neumí to. Jinak se toho na Letné moc nezmění, to je pořád dokola. Sportovní ředitel Tomáš Rosický? Tak jasně, že kdyby byl v jeho roli za dané situace někdo jiný, tak by už ve své funkci skončil. Rosický je jasným příkladem toho, že když byl někdo vynikajícím fotbalistou, ještě neznamená, že to je kvalifikace stát se úspěšným manažerem. Vůbec ne! Ten člověk si nejprve musí něčím projít, něco se naučit, postupně dospět ke své takto vysoké funkci.“

„Slovácko? Má kvalitního trenéra Martina Svědíka. Ano, ten by klidně by mohl trénovat Spartu, ale to by se tam právě muselo změnit vedení. Za dané situace by ho to na Letné semlelo, neměl by šanci prosadit své vize a záměry.“

„Baník Ostrava a Pavel Vrba? Myslím, že Vrbovi může jeho ostravské prostředí pomoci a že on zase může pomoci Baníku. Ve Spartě nebyl ve své kůži, navíc tu neměl pro svou práci ani příjemně nastavené prostředí. Sám jsem se nedávno od jednoho informovaného člověka dozvěděl, že v kabině mu dělali svými poznámkami a narážkami zlo zkušení hráči, kteří pravidelně nehráli, jako Dočkal či Ladislav Krejčí starší.“

Měli jsme vytipované dva hráče ze zahraničí, kteří odmítli jít do Česka, mrzí šéfa slávistické lavičky. Co domácí trh?