Rada: Chci dál trénovat a bavit lidi. Klidně půjdu třeba na Moravu

Mluvil klidně a vyrovnaně, bez špetky hořkosti v hlase. Možnost dokončit svou misi sice od náročného bosse Miroslava Pelty nedostal, ani tento neúspěšný ročník ale nemůže nijak smazat skvělý dojem, který protřelý kouč Petr Rada v Jablonci zanechal. I proto si tu pravou rozlučku schoval až na konec ročníku. A samozřejmě doufá, že až na Střelnici znovu přijede, klub bude pořád prvoligový.

Rada: Chci dál trénovat a bavit lidi. Klidně půjdu třeba na Moravu

Jeden z nejlepších českých koučů je bez práce. Takový byl výsledek pondělního jednání, po kterém se cesty Rady s Peltou aspoň načas rozešly. „Kdyby mi bylo 40, možná bych se na to díval jinak, teď to ale beru celkem normálně. Jsem sice trochu otřesený, přemýšlím nad tím, proč to nedopadlo jinak. Ovšem nedá se nic dělat. I takový je už zkrátka život trenéra,“ uvedl v rozhovoru pro eFotbal Rada.

Přiznal, že počítal s tím, že po sezoně v Jablonci skončí stejně. Ostatně by mu tam v létě vypršela smlouva. Po sobotní prohře 0:1 s Pardubicemi a následném pádu na předposlední místo tabulky se ale Pelta rozhodl jeho odchod uspíšit.

„Ten poslední půlrok dobrý vážně nebyl, to si samozřejmě uvědomuji. Svou vinu na tom máme všichni včetně mě. Hlavní problém nastal možná už v zimě, kdy odešli oba naši útočníci. Tedy Tomáš Čvančara s Martinem Doležalem. Měl jsem být tehdy nejspíš trochu důraznější v tom, aby za ně přišla adekvátní náhrada. Jejich branky nám totiž dost chyběly,“ řekl ostřílený trenér, jehož soubor nastřádal vůbec nejméně gólů v celé soutěži.

S Peltou se však rozešel jen v dobrém. „Známe se přes třicet let, náš vztah je trochu jiný. Ani jsme si proto nemuseli nic velkého říkat. V pondělí jsme spolu mluvili zhruba deset minut a v klidu jsme si vyhodnotili, že u týmu skončím. V telefonickém kontaktu ale zůstaneme určitě dál,“ poznamenal Rada.

Velkou rozlučku s celým týmem však plánuje až po sezoně. „Hráčům jsem popřál, ať se jim daří a hlavně ať zachrání ligu. To je teď to nejdůležitější. Já pak přijedu a rozloučím se se všemi tak, jak se po pěti letech sluší a patří. I proto jsem si zatím z Jablonce ani nic neodvezl. Na stole jsem nechal všechno tak, jak bylo. A řekl jsem klukům, ať to využijí dle libosti. Přeju jim jen štěstí,“ prohlásil úspěšný stratég, jehož práci teď mají dokončit asistenti Jiří Vágner s Tomášem Čížkem.

V Jablonci za sebou Rada nechal nesmazatelnou stopu. Ve čtyřech předešlých ročnících byl s mužstvem dvakrát třetí, k tomu přidal dvě čtvrtá místa. Klub dostal do Evropy. A to všechno v nelehkých podmínkách, kdy mu každý rok odcházeli z mužstva klíčoví hráči. To není jen úspěch. To je majstrštyk!

„Myslím, že můžu být na co hrdý. A že snad ani ta poslední sezona nesmaže dobrou práci, kterou jsem se pro klub snažil celou dobu odvádět. Je mi jasné, že mám i dost kritiků. Jsou to ale vesměs lidi, kteří vám do očí nic neřeknou. A ti mě vážně nezajímají,“ řekl Rada, jehož tým navíc často produkoval moderní a líbivý fotbal.

O to samé teď vyhlášený bouřlivák bude usilovat jinde. Odpočinek ani ve třiašedesáti letech nechystá. „Do normálního důchodu už půjdu, do toho sportovního ale ještě ne. Pořád mám chuť pokračovat. Ačkoli už mám svůj věk, práce s mladými mě hrozně baví a naplňuje. Věřím, že jim pořád mám co dát,“ konstatoval bývalý kouč české reprezentace i obou pražských „S“.

S jeho životopisem bez jobu dlouho nezůstane. Otázkou spíš je, kam se teď vydá. Zájem by o něj měla mít třeba Dukla, kde Rada s fotbalem začínal. Jako kouč tam však zatím nikdy nepůsobil. Je ale jasné, že zájem o něj bude i z nejvyšší soutěže. „Nejsem trenér, který by si vybíral. Který by spekuloval, jestli bude mít na nové štaci dost reprezentantů a podobně. Takový já fakt nejsem. Když přijde nabídka, a bude pro mě aspoň trochu zajímavá, jdu do toho. A je mi jedno, jestli přijde třeba z Olomouce nebo z Českých Budějovic. Nebo od kohokoli jiného, ať to nikdo nebere tak, že se někam cpu,“ podotkl uznávaný lodivod.

Ani dojíždění z Prahy by mu ale nevadilo. Trasu Dejvice - Jablonec ostatně frčel denně po dobu čtyř a půl let a nikdy si ani náznakem nestěžoval. „Já vám to řeknu asi takhle. Přemýšlel jsem o tom, že i kdybych šel trénovat třeba někam na Moravu, i tam bych z Prahy jezdil klidně dál. Ale uvidíme. Všechno je možné,“ konstatoval s úsměvem.

A na závěr ujistil, že ve svém temperamentním módu bude pokračovat dál. „Pro někoho jsem možná blázen, ale takový už určitě zůstanu. Chci trénovat a bavit lidi. Jasně, občas dokážu i vypěnit, ale když to přeženu, nemám problém zvednout telefon a omluvit se. V tom mám možná malinko výhodu,“ uvedl s tím, že ho velmi potěšilo, když se mu v pondělí objevila na displeji čísla mnoha jiných prvoligových koučů.

„Říkali mi, že jim v tom fotbalovém kolotoči budu chybět. Asi mě mají fakt rádi, tedy aspoň někteří z nich. Udělali mi tím radost. Já jim na oplátku mohu zase slíbit, že končit ještě nehodlám. Ještě to asi všichni budou muset se mnou chvíli vydržet,“ uzavřel Rada.

Zkusí to Slavia proti Plzni i s brankářem? Vaniaku, vrať se! A proč Sport střílí do Fouska přes Šilhavého?