Petrášek: Dovedu si představit, že v Rakówě zůstanu do konce kariéry, když se tam budu cítit doceněný

Čerstvý třicátník s minulostí v Častolovicích, Rychnově, Náchodě, Kolíně, Roudnici, Vyšehradu i Převýšově Tomáš Petrášek operuje v polském celku Raków Čenstochova již od roku 2016 a momentálně se spolu s Pogonem Štetín a Lechem Poznaň pere o titul v Ekstraklase. V interview pro magazín Gól se 199 centimetrů vysoký reprezentační stoper vyjádřil také statusu nejdéle sloužícího borce skromného klubu, v němž by si klidně dokázal představit i ukončení kariéry.

Petrášek: Dovedu si představit, že v Rakówě zůstanu do konce kariéry, když se tam budu cítit doceněný

O dlouholetých vazbách na Raków...

"Jsem v klubu spolu s trenérem Papszunem nejdéle sloužícím, táhneme spolu káru od třetí ligy až do Ekstraklasy. Progres klubu byl tak dynamický, že se každého půl roku kádr mančaftu obměňoval. Po loňské sezoně, která byla nejlepší v historii, se už do toho moc nezasahovalo. Jen se dělali fotbalisté, kteří by nám pomohli skočit ještě na vyšší úroveň. Přišli velmi dobří hráči, ukazujeme to výsledky, že můžeme bojovat o mistrovský titul."

O zatím neúspěšném lovu Jurečky...

"Do Ekstraklasy přichází v poslední době i stále víc českých fotbalistů. S Petrem Schwarzem si často napíšeme, hráli jsme spolu v Rakówu, známe se ještě z Hradce Králové. Jsem v kontaktu s dalšími českými hráči, ale ne pochopitelně se všemi, protože s některými se osobně neznám. Přeji těm, kteří bojují o záchranu, aby se v Ekstraklase udrželi, protože je vždycky příjemné se potkávat při vzájemných zápasech. V zimním přestupním termínu usiloval Raków o útočníka Vencu Jurečku ze Slovácka. Jednání byla velmi intenzivní, ale k dohodě nakonec nedošlo. Český fotbalový trh je pro Raków a ostatní polské kluby zajímavý, protože máme k sobě jazykově blízko a také mentalita je podobná."

O "pouhé" jedné trefě v ligové sezoně...

"Vstřelil jsem v této sezoně zatím jen jeden gól na podzim Termalice. Byl jsem vždycky známý tím, že jsem dával góly. Myslím si, že v Ekstraklase jsou na mě týmy už zkoncentrované při standardních situacích, takže je obrovsky těžké se prosadit. Do šancí se ale přesto dostávám, takže branek mohlo být určitě víc. Jako obránce si víc považuji, že jsme ze šesti zápasů, při kterých jsem byl letos na hřišti, obdrželi jen dva góly, což je skvělá vizitka. Odjakživa jsem chodil i na penalty při pohárových utkáních nebo v Superpoháru, nemám s tím problém je proměnit. Často je i po trénincích nacvičuji a považuji se za dobrého exekutora. V Rakówě je kope Ivi Lopez, který si balon moc vzít nenechá… Je jedním z našich lídrů, největší hvězdou a chce být králem střelců Ekstraklasy, což mu všichni přejeme. A zároveň doufáme, že nás svými góly dotáhne k vytouženému titulu."

O vysněném útoku na primát...

"Vloni jsme vyhráli Polský pohár a Superpohár, byli jsme vicemistrem Ekstraklasy. To všechno se nám povedlo navíc v roce stého výročí založení klubu. Jiný cíl než titul, který nám chybí, proto mít ani nemůžeme. Je to, myslím, i reálné o něj zabojovat ve finiši sezony. Už se tohoto finále nemůžu dočkat! Máme výhodu, že naším cílem před sezonou byla účast v evropských pohárech. Lech slaví letos sto let a chce k tomu vyhrát titul. Má obrovsky nádherný stadion, Štětín podobný stadion buduje. My jsme bohužel jen lehce zmodernizovali náš stařičký stadion, ale nepláčeme. Snažíme se tuhle chybějící infrastrukturu nahradit prací a touhou vyhrát. Máme hlad po každém vítězství."

O lepší vyjednávací pozici ohledně smlouvy...

"Klub chce se mnou už asi rok prodloužit smlouvu, která mi končí v červnu 2023. Začali jsme jednat, když se chýlila ke konci moje rekonvalescence zraněné podkolenní šlachy. Nyní jsme to odložili, vedení zná moje představy. Soustředil jsem se hlavně na to, abych se do nového roku vrátil v co nejlepší formě, to se, myslím, docela povedlo. Každopádně moje vyjednávací pozice je nyní úplně někde jinde, než byla, když jsem se vracel po deseti měsících. Jsem jeden ze tří zvolených kapitánů, když je na hřišti Andrzej Niewulis, tak má pásku on. Je to prestižní věc, když jste kapitánem v zahraničním týmu. Dovedu si představit, že v Rakówě zůstanu do konce kariéry, když se tam budu cítit dobře a doceněný."

Je to pořád dokola. Baníku chybí jasná šablona, která by ho identifikovala, takový podpis herního stylu...

Zdroj: gol.cz