Vítej, Cristiano! Jak se rodil návrat krále United?

„Můj první titul, můj první pohár, první pozvánka do portugalské reprezentace, první triumf v Lize mistrů, první Zlatá kopačka a první Zlatý míč, to všechno vzešlo z mého výjimečného spojení s Rudými ďábly. Společně jsme psali historii a teď ji budeme psát znovu. To vám slibuji. P. S. Tohle je pro vás, Sire Alexi.“


Vítej, Cristiano! Jak se rodil návrat krále United?

„Budeš mít sedmičku,“ nařídil Sir Alex Ferguson v létě roku 2003 vyjukanému kudrnatému mladíkovi s buclatými tvářemi, kterého si právě přivedl ze Sportingu Lisabon za devatenáct milionů eur, poté, co si nesměle zažádal o osmadvacítku, kterou nosil ve Sportingu. 

Číslo, jež na Old Trafford proslavily legendy ranku George Besta, Erika Cantony nebo Davida Beckhama, mělo demonstrovat, jak velký fotbalista se z mladého portugalského prospektu jednou může stát. A Ronaldo se ho nezalekl. Přijal výzvu a začal psát historii značky CR7. 

V roce 2009 jej ale za bezmála sto milionů eur vykoupil slavný Real Madrid, a on se tak jedním ze dvou nejlepších fotbalistů světa, ikonou celého sportu a celospolečenskou celebritou, stal až ve službách královského klubu z Madridu. Přesto na Old Trafford na své dítě nikdy nezapomněli, a když se o dvanáct let později doslechli, že by Ronaldo měl po konci v Juventusu oblékat modrý manchesterský dres a pohybovat se spíše ve východní – modré – části města, mobilizovali všechny své síly, aby takové hlouposti zamezili.

ZNAMENÍ OD BOHA

Jen si to zkuste představit. Vlastníte tradiční anglický klub, jehož fanoušci jsou zvyklí euforicky sledovat nejlepší hráče kontinentu, jak v jejich dresu zdvihají jednu „velkou“ trofej za druhou. Během dvaceti sezon, od roku 1992 do roku 2013, jejich miláčci takhle třináctkrát oslavili titul pro mistry Anglie, dvakrát zlíbali ušatý pohár pro vítěze Ligy mistrů, pětkrát slavný FA Cup, čtyřikrát ligový pohár a devětkrát superpohár. Pod taktovkou legendárního manažera jezdily po pódiu „Divadla snů“ po zadku největší ostrovní legendy a fanoušci byli v sedmém nebi. Ale pak se začalo všechno kazit. Sir Alex dal lavičce sbohem a jeho následníci už nikdy nedokázali sestavit mužstvo, které by tak skvěle „fungovalo“. Netrefovali se do výběru posil, utráceli stovky milionů eur za přehmaty a ekonomická síla jejich konkurentů závratně rostla.

V následujících téměř deseti letech tak „Rudí ďáblové“ úplně vyklidili pole, v Premier League častěji uzavírali top šestku, než bojovali o titul, a třikrát dokonce úplně chyběli v milionářské soutěži, kterou najednou hrál třeba Leicester, Tottenham nebo Manchester City. Trofeje sbírali poskrovnu, a spíše ty druhořadé (jednou Evropskou ligu, jednou FA Cup, jednou ligový pohár, dvakrát superpohár), než ty, na které byli jejich fanoušci zvyklí. Těm tak začala docházet trpělivost a za hlavního viníka celé téhle katastrofy považovali – koho jiného než – majitele klubu, vás! 

A protože když už se to „sype“, tak pořádně, přimícháte se navíc do projektu Superligy, který celý svět, včetně vašich dlouhodobě naštvaných a frustrovaných fandů, odsoudí a ti, co vám před deseti lety apladouvali na tribunách, už chtějí vaši hlavu na kůlu. A dokonce nejen vaší, ale celé vaší rodiny, s kterou slavný klub vlastníte. Takže slíbíte rezignaci místopředsedy, ale fanouškům to nestačí. Jste úplně bezradní, ale pak vám dá fotbalový Bůh znamení. 

Vaše někdejší superstar, která se v té samé dekádě, kdy jste dřeli bídu s nouzí, stala absolutní fotbalovou ikonou a mimo jiné nejlepším fotbalistou světa, takže ji vaši fanoušci hluboce milují a za možnost vidět ji ještě jednou pobíhat po Old Trafford by dali Beckhamovu pravou kopačku, je na prodej za cenu tak nízkou, že za ni běžně ani nenakupujete. To nemůže být nic jiného než znamení, pomocná ruka…

Ve světle nedávného přesunu Lionela Messiho pod Eiffelovku se najednou zdá možné úplně všechno. Ale přesto, klubů, které si Ronalda reálně mohou dovolit, není zas tak mnoho, a tak se okruh potenciálních destinací v podstatě okamžitě zúží na Madrid, kde tamní královský klub za poslední čtyři přestupní období našetřil (na jeho poměry neskutečných) 150 milionů eur, Paříž a Manchester – ale ten modrý!

CITY A JESUS JSOU BLÍZKO!

V Madridu má podle španělských médií Ronalda u vedení požadovat sám trenér Carlo Ancelotti, který Real už vedl mezi lety 2013 a 2015 a s Ronaldem v kádru v roce 2014 vyhrál Ligu mistrů, ale ten následně spekulace popře. Není tajemstvím, že Real stále věří, že veškeré své úspory investuje do nákupu Kyliana Mbappého, o nějž se marně pokouší ještě poslední den přestupního období. A bude v tom pokračovat už v zimě, protože pokud Mbappé do té doby nepodepíše prodloužení smlouvy, může už v lednu podepsat v Madridu novou a v létě pak přijít zadarmo.

Právě na bytí, či nebytí mladého Francouze v Paříži stojí také Ronaldův potenciální přesun sem. Vzhledem k tomu, že se však Katařanům (zatím) daří Mbappého udržet, Ronalda už do svého smrtícího útoku Neymar-Mbappé-Messi nepotřebují. A tak zbývá už jen jeden arabskými petrodolary poháněný velkoklub. Podle italského deníku Corriere dello Sport má Ronaldův agent Jorge Mendes nabídnout své nejblyštivější zboží právě Manchesteru City jako alternativu za Harryho Kanea, jehož se „Citizens“ marně pokoušejí přivést z neoblomného Tottenhamu (až za 150 milionů eur). A přestože italský list Gazzetta dello Sport tvrdí, že „už chybí jen jeden krok,“ zpětně se dozvíme, že Manchester City vůbec žádnou nabídku na Ronalda neposlal a všechno to údajné jednání se prý mělo odehrát jen v rovině toho, že Jorge Mendes zavolal na Etihad a zeptal se, jestli tam Ronalda nechtějí. A nechtěli!

A teď zpět k té představě, ve které jste majitelem Manchesteru United a vaši fanoušci vás nemohou vystát. Co uděláte? Přece to nejjednodušší, co vůbec jde: řeknete tomu pánovi, co Ronaldovi před osmnácti lety „vnutil“ sedmičku a předurčil mu slavnou budoucnost, ať mu zavolá, že jít k rivalovi by byla velká chyba, už kvůli fanouškům, pro které to všechno děláme, pak nařídíte svému nejproduktivnějšímu hráči – mimochodem Ronaldovu reprezentačnímu spoluhráči –, aby mu napsal, že by se měl vrátit domů, kde je to všechno samé slunce a samá duha, a uspořádáte tiskovou konferenci, kde váš kouč – mimochodem Ronaldův bývalý spoluhráč – řekne něco jako: „Ronaldo je jeden z nejlepších hráčů historie našeho klubu. A ví, co k němu cítíme. Jestli z Juventusu opravdu odejde, tak dobře ví, že jsme tady.“ A máte vyhráno! 

VÍTEJ CRISTIANO!

A pak už si jen sednete s jeho agentem, který vlastně ani nemá jinou možnost než se s vámi prostě domluvit, protože nikdo jiný na jeho klienta prostě nemá a ve svém stávajícím angažmá už hrát nechce, a oznámíte největší pecku v novodobé historii klubu. Cristiano se vrací na Old Trafford, v klubu podepíše smlouvu na dva roky (s možností prodloužení) a za směšných patnáct milionů eur plus bonusy (a 385 tisíc liber týdně) se stane hráčem klubu, který ho před dvanácti lety poslal do světa. Našeho klubu!

Když to marketingové oddělení Manchesteru vyvěsí na sociální sítě, oficiální klubový web nevydrží nápor uživatelů a během pár minut se kompletně zhroutí. Jen za prvních dvanáct hodin fanoušci objednají dresy s jmenovkou Ronaldo za miliardu korun, ze které jde deset procent rovnou do vaší kapsy, takže to navíc vypadá, že se vám celý obchod i s Ronaldovým platem brzy zaplatí. Jste král!

Pokud by ale někoho napadlo, že tenhle přestup na úkor symboliky ztrácí sportovní význam, tak ho hned první Ronaldovo představení vyvede z hlubokého omylu. Na Old Trafford totiž zavítají „Straky“ z Newcastlu, proti nimž si Cristiano před osmnácti lety připsal svůj první hattrick, a jen jeden přesný zásah jej dělí od zopakování stejného kousku. „Jestli někde existuje opravdová superstar, tak je to tenhle kluk s tím vším, co dokázal. Dneska jsme to zase viděli. Je něco extra,“ skloní se kouč Newcastlu Steve Bruce. A když se Ronaldo o tři dny později představí k utkání Ligy mistrů na umělé trávě v Bernu, otevírá gólový účet utkání znovu. Ne, tenhle člověk vážně není normální. A rozhodně ještě neřekl poslední slovo!

Celý příběh Ronaldova přestupu včetně všech jeho ekonomických dopadů si přečtete v novém čísle časopisu HATTRICK, které je právě teď na stáncích, s Crisitanem na titulní straně!