Konec odvetám v FA Cupu? Anglie se bouří

Fotbalová Anglie pomýšlí na další revoluci. Sáhnout chce tentokrát na formát nejstarší pohárové soutěže na světě a zrušit odvetné zápasy FA Cupu, které následují po remíze v prvním střetnutí. Proti jsou zejména malé kluby, které těží ze zápasů s velikány finančně.

Konec odvetám v FA Cupu? Anglie se bouří
Fotbalová asociace zamýšlí zredukováním zápasového kalendáře ulevit nejvytíženějším hráčům, kteří po náročných sezonách nemají dostatek sil na vrcholné reprezentační akce. Anglický národní tým se do semifinále mistrovství Evropy či světa nedostal ani jednou z předchozích osmi účastí.

V jednání je proto například zrušení odvet FA Cupu či redukce semifinále ligového poháru pouze na jeden zápas. Ke změnám může dojít reálně nejdřív v roce 2018, tedy až po vypršení současné smlouvy o prodeji vysílacích práv.

Malé kluby jsou ovšem zásadně proti zrušení odvetných zápasů. Například Cambridge United v minulé sezoně dokázal remizovat doma s Manchesterem United 0:0 a ještě se díky druhému duelu podívat i se svými fanoušky na slavný Old Trafford.

Oba duely vysílala televize a Cambridge si přišel na 1,3 milionu liber. Peníze použil na zlepšení zázemí stadionu. „Nebylo to jen o financích. Jsou důležité, ale hlavně ve městě vzniklo nadšení pro fotbal, protože jsme byli v televizi. Pokud se velkokluby chtějí vyhnout opakovanému zápasu, mají postavit nejsilnější sestavu a vyhrát už první zápas, než si stěžovat,“ prohlásil předseda Cambridge Dave Doggett.

Wenger je proti

Podobný názor sdílí i trenér Peterborough Graham Westley. „Jestliže si větší kluby zase chtějí ukrojit víc na úkor menších, připadá mi to jako horor. Neříkám to jako zhrzený trenér třetiligového klubu, mluvil bych stejně, kdybych vedl někoho v Premier League. FA Cup patří celé zemi, ne Premier League,“ zlobil se.

Kdyby neexistovaly odvety FA Cupu, nezná fotbalový svět například fantastické sólo Ryana Giggse proti Arsenalu v opakovaném duelu semifinále z roku 1999 proti Arsenalu, nebo divokou přestřelku 4:4 mezi Evertonem a Liverpoolem z roku 1991.

Ne všichni velikáni ale zrušení podporují. „Je to přece nejtradičnější soutěž v Anglii. Respektujme ji a zanechme její formát,“ vybídl kouč Arsenalu Arsene Wenger. „Jsem přesvědčený, že všechny kluby si s tím dokážou poradit,“ dodal francouzský stratég, který se svým týmem za poslední dva roky jako dvojnásobný vítěz FA Cupu odehrál v soutěži nejvyšší počet zápasů.

Osmifinále FA Cupu:

Sobota 20. února:
13:45 Arsenal – Hull
16:00 Reading – West Bromwich
16:00 Watford – Leeds
18:15 Bournemouth – Everton

Neděle 21. února:
15:00 Blackburn – West Ham
16:00 Tottenham – Crystal Palace
17:00 Chelsea – Manchester City

Pondělí 22. února:
20:45 Shrewsbury – Manchester United