Kvalifikace na ME startuje. Koho sledovat – 07.09.2014

Dneškem startuje rok a půl dlouhý kvalifikační turnus v duchu boje o EURO. Díky nováčkovi z Gibraltaru se o francouzský šampionát porve hned 53 týmů – další premiérou je postup pro 24 z nich. V nominaci celků, které svedou souboje v nedělním programu, je bezmála osmdesát hráčů z anglických soutěží. Pojďme si představit ta nejzajímavější jména.

Kvalifikace na ME startuje. Koho sledovat – 07.09.2014
77. To je dnešní počet fotbalistů z anglických soutěží, kteří mohou zasáhnout do bojů o evropské mistrovství. Pouze v jednom z osmi klání se nepředstaví žádný z nich – reprezentace Portugalska ani Albánie žádného krajánka z Anglie nenominovaly. Kromě níže probíraných hráčů se zajímavá jména objeví i v dresu Dánska či Severního Irska. Christian Eriksen, Kasper Schmeichel, Steven Davis a Chris Brunt však mají zdatné konkurenty…

Anglický boj o místo v brance Polska a zástupce osmé nejvyšší ligy

Polsko má tu čest být prvním soutěžním soupeřem nováčka evropské kvalifikace. Gibraltar jde do boje o EURO v pozici největšího outsidera skupiny D, v níž se o postup může reálně prát čtveřice mužstev. Jedním z nich jsou právě Poláci, kteří budou spoléhat na „anglickou“ brankářskou trojici. Artur Boruć ze Southamptonu, Lukasz Fabianski ze Swansea i Wojciech Szczesny by bez problémů mohli nastoupit v základní sestavě. Přednost patrně dostane brankářská jednička Arsenalu. Szczesny bude čelit rovněž trojici hráčů z Anglie, mezi nimiž „vyčnívá“ Adam Priestley z klubu Farsley. Ten totiž hraje až osmou nejvyšší anglickou soutěž a je tak v této společnosti největším exotikou.

Mistři světa s Schürrlem i Özilem a proti nim dvacet „Angličanů“

A dnes se do kvalifikačních vln ponoří i další dva kandidáti skupiny D na účast mezi evropskou smetánkou. Němci jsou vůbec největšími favority, a to nejen ve skupině. Pomohou jim k tomu i André Schürrle z Chelsea a dvojice z Arsenalu - Lukas Podolski, Mesut Özil. Proti nim může nastoupit ryze anglická sestava – největšími hvězdami skotského národního týmu jsou Fletcherové Darren i Steven, další důležitou oporou je Steven Naismith, v současnosti druhý nejlepší střelec Premier League.

Nejpočetnější enkláva je z Irska. Vesměs však náhradníci či druholigoví. Co na to Gruzie?

Vůbec největší zastoupení anglických krajánků má v nominaci Irsko. Hned jednadvacítka vyvolených z anglických soutěží může zasáhnout do boje s podceňovanou Gruzií. Šestnáct z nich patří na soupisky klubu z Premier League, jenže ani polovina z nich není pilíři v základních sestavách. Přesto se však najdou i velké hvězdy – z Evertonu pomohou Irsku Aiden McGeady, James McCarthy i nejlepší pravý obránce ligy za minulou sezónu Seamus Coleman. V útoku pak „Zelená armáda“ spoléhá na Shana Longa, jenž obléká dres Southamptonu.

Nedělní program kvalifikace na EURO 2016:
18:00 Dánsko – Arménie
18:00 Gruzie - Irsko
18:00 Maďarsko – Severní Irsko
20:45 Faerské ostrovy – Finsko
20:45 Gibraltar – Polsko
20:45 Německo – Skotsko
20:45 Portugalsko – Albánie
20:45 Řecko – Rumunsko