Magický FA Cup: Šílenství a zlomená noha v Herefordu

[b]VIDEO.[/b] Už remíza 2:2 z prvního zápasu znamenala šokující výsledek. Jak si mohl prvoligový Newcastle nechat v únoru 1972 upřít snadný postup přes Hereford, který hrál v té době až v páté nejvyšší soutěži? To ještě ale nikdo netušil, že odveta skončí pro „straky“ ostudou po porážce 1:2 v prodloužení.

Magický FA Cup: Šílenství a zlomená noha v Herefordu
Poprvé od roku 1949, kdy Yeovil Town vyřadil Sunderland, došlo k postupu neligového celku přes tým z nejvyšší soutěže, i proto je duel Herefordu s Newcastlem považován za vůbec největší překvapení v dějinách FA Cupu.

Odveta po první remíze 2:2 představovala pro outsidera obrovskou událost, vedle nacpaného stadionu pro 14 313 diváků sledovala řada fanoušků utkání na přilehlých stromech, proto se odhaduje, že jich celkem bylo kolem šestnácti tisíc.

I když domácí dlouho drželi bezgólový stav v naději na prodloužení, osm minut před koncem se prosadil kanonýr a největší hvězda Magpies Malcolm Macdonald, který do sítě uklidil centr Viva Busbyho.

Vzápětí po gólu přišel na hřiště Ricky George, který nahradil Rogera Griffithse. Jak se později ukázalo, domácí zadák si hned v úvodu utkání zlomil nohu a přibližně osmdesát minut odehrál se sebezapřením v bolestech. Krátce po střídání napřáhl k dalekonosné ráně domácí Ronnie Radford a zaznamenal do šibenice možná nejslavnější gól v historii Herefordu.

V prodloužení přišla chvíle střídajícího Goerge, který využil zaváhání obrany Newcastlu a vítězným gólem rozpoutal na stadionu euforické šílenství. Vše zprostředkoval divákům u televize při své premiéře teprve šestadvacetiletý John Motson, který se později stal komentátorskou legendou.

FA Cup 1971/1972, odveta 3. kola:

Hereford United – Newcastle United 2:1 po prodl. (0:0)
Branky: Radford, George - MacdonaldDalší díly:

Magický FA Cup: Den, kdy Chelsea vstala z mrtvých
Magický FA Cup: Gazza a jeho přímák z jiné planety
Magický FA Cup: Revieho Leeds na kolenou
Magický FA Cup: Owenův dokonalý obrat
Magický FA Cup: Leedsem zostuzený Manchester United
Magický FA Cup: Coppellova taktická lekce Liverpoolu
Magický FA Cup: Když David porazí Goliáše
Magický FA Cup: Gerrardův spásný volej
Magický FA Cup: Gól Villy, který vstoupil do dějin
Magický FA Cup: Mabbuttův dárek Coventry
Magický FA Cup: Den, na který by Arsenal raději zapomněl
Magický FA Cup: Zápas, který vyčerpal Dalglishe