Že za neúspěch českých týmů v Evropě může nadstavba? Nesmysl, ani loni nikdo z Česka z předkol neprošel

Tohle jsem si dovolil napsat na Facebook hned po čtvrtečním debaklu českých klubů v odvetách 3. předkola Evropské ligy: „Tak už se našel viník propadu českých klubů v předkolech evropských pohárů, prý ligová nadstavba (Jaroslav Tvrdík, novinářský kolega Pavel Dosadil na Novinkách ad.). Houby s octem na kyselo. Ty kluby na to prostě nemají, nestačí vychovávat jen atlety, chce to i fotbalisty. Kdo kdy z Čechů v poslední době postoupil z kvalifikace EP? Jen výjimky.“

Že za neúspěch českých týmů v Evropě může nadstavba? Nesmysl, ani loni nikdo z Česka z předkol neprošel

A připomněl jsem na Facebooku i další fakta: „Loni shodou okolností a díky vítězům v LM či v EL šly české kluby do pohárů přímo bez kvalifikace - Plzeň do LM, Slavia a Jablonec do EL. Předtím Zlín do EL. Z kvalifikace se loni také nikdo nikam nedostal, Mladá Boleslav už nyní sedmkrát za sebou, Sparta třikrát za sebou. Kdyby místo Chelsea letos vyhrál EL Arsenal, šla by třetí Sparta přímo do EL jako předtím Jablonec či Zlín a nikdo by si tu nevymýšlel výmluvy. Byly by dva české kluby (Slavia a Sparta) v evropských pohárech, o Plzni by se řeklo, že prochází přestavbou a Jablonec s Boleslaví předtím kvalifikaci EP stejně neprošly. Tak co? Spíš bych tedy jako vysvětlení černého čtvrtka českého klubového fotbalu použil upravenou větu trenéra Hnátka z Okresního přeboru: Jste dřeváci, na žádný evropský poháry nemáte, a proto hrajete jen MOL Cup.“

Potěšilo mě, že tento příspěvek napsaný s jistou nadsázkou získal na Facebooku nečekaně mnoho souhlasných reakcí, a to většinou od lidí, kteří fotbalu rozumí.

Brzký start si kluby určily samy

V pondělním pořadu ČT Sport „Dohráno plus“ se k tomuto tématu vyjádřili i respektovaný žurnalistický kolega z Magazínu deníku Sport Pavel Hartman, internacionál Milan Luhový a trenér Bohemians Martin Hašek. A jsem rád, že i oni v podstatě odmítli názor, že by za propad českých týmů mohla nadstavba.

Souhlasím i s předsedou Ligové fotbalové asociace Dušanem Svobodou, který připomněl, že:

  1. samy kluby, hlavně ty, co hrají evropské poháry, tlačily na to, aby v Česku začala liga v létě co nejdříve, aby byly rozehrány právě na boje v Evropě.
  2. samy kluby si odsouhlasily, že začnou už 12. července s tím, že naopak v únoru zahájí druhou část sezony později – až v půlce měsíce. Mohlo to být klidně jako v sezoně 2018/2019, kdy liga na podzim začínala až 20. července 2018, ovšem na jaře už 8. února 2019.
  3. kromě letní přestávky je tu i dlouhá, dvouměsíční zimní přestávka, kterou naopak v zemích západní Evropy nemají (dříve bývala téměř tříměsíční).
  4. kluby, které české týmy vyřadily, hrají doma rovněž baráže či odehrají v sezoně stejný počet utkání (Turecko).

Argumentační záminka odpůrců novot

Svalovat tedy vyřazení na to, že české kluby neměly dostatek času na dovolenou a na přípravu po dlouhé a náročné nadstavbě, je jen argumentační záminka dlouhodobých odpůrců nadstavby či jakékoliv změny. Toť vše.

Opakuji, že nejde o žádný výjimečný propadák českého klubového fotbalu, jeden účastník v základní skupině (nyní Slavia v LM či v EL) už tady několikrát byl. Ano, zvykli jsme si na tři týmy (loni Plzeň v LM, Slavia a Jablonec v EL), ovšem znovu připomínám, že všechny postoupily do hlavní soutěže přímo, nikoliv z náročné kvalifikace. Díky loňskému aktuálnímu koeficientu a vývoji ve finále LM či EL.

Prodrat se těžkou kvalifikací je velice náročné. Záleží i na losu a ten byl tentokrát neúprosný. Sparta dostala asi nejtěžšího možného soupeře – turecký Trabzonspor, Plzeň narazila nejprve na Olympiakos Pireus a pak na belgické Antverpy (jen pro připomenutí Belgie má bronz z MS 2018 v Rusku), Mladá Boleslav na bývalou slavnou Steauu Bukurešť. Všechno soupeři jak hrom a ve 4. předkole by tomu nebylo jinak.

Ano, Jablonec měl ve 2. předkole EL arménský Pjunik Jerevan vyřadit, ovšem situaci mu zkomplikovala i strastiplná cesta do Arménie. Řekněme si to ale otevřeně – kdyby postoupil, čekal by ho už ve 3. předkole Wolverhampton, což by asi byla stejně konečná.

České kluby mohou hrát ve „dvojkové“ EL

Přestavba v tom nehraje žádnou roli. Ano, teď je vše na Slavii a ona sama těžko udrží českou koeficientní pozici. Sice jí všichni přejí, aby postoupila v duelu s Kluží podruhé v historii do Ligy mistrů, ovšem z hlediska toho koeficientu je to velmi ošidné. Jsou tu sice nějaké bonusové body za postup do základní části Champions League, ovšem na druhou stranu se v Evropské lize dělají body na hřišti mnohem snáze než v Lize mistrů.

Takže hrozí, že většina českých pohárových účastníků spadne v sezoně 2021/2022 do nově vzniklé Evropské ligy číslo 2, kterou UEFA zřizuje. A tam budou hrát se slabšími, tedy vlastně sobě rovnými, kluby. Jenže na druhou stranu v této novém soutěži zase české týmy mohou získat více bodů a vrátit se tak díky vylepšenému koeficientu do lepší společnosti. A tak pořád dokola, ten systém je dost promyšlený.

Ale hlavně, nesvádějme klubové evropské neúspěchy na ligovou nástavbu. Mladá Boleslav, Jablonec i Sparta se Slavií a další v kvalifikaci neuspěly, ani když se žádná nadstavba u nás nehrála. Opravdu není možné sedm měsíců pracovat a pět měsíců se na tu práci připravovat či odpočívat. Když má někdo vydělávat tři a půl měsíce milionu měsíčně, musí holt odehrát více představení. Jestli jsem dobře poslouchal, tak nejvytíženější český fotbalista sezony 2018/2019 Tomáš Souček je si toho vědom a nijak výrazně proti tomu neprotestuje.