Gólman, co deptal hvězdy Palmeiras, o konkurenci ve Spartě: Všechny nás posouvá. Co prozradil na Karabce?

Dlouho držel naděje sparťanské devatenáctky na triumf v letošním ročníku prestižního CEE Cupu. Proti brazilským šikulům z Palmeiras ve finálové bitvě vytáhl gólman Adam Benada několik famózních zákroků. Porážce sice nakonec nezabránil, i tak na sebe upoutal velkou pozornost. „Na tenhle zápas budu ještě dlouho vzpomínat,“ přiznává v rozhovoru pro eFotbal.cz osmnáctiletý mladík, který mluví také o přínosu konfrontací s kvalitními soupeři ze zahraničí i velké konkurenci ve sparťanské mládeži.

Gólman, co deptal hvězdy Palmeiras, o konkurenci ve Spartě: Všechny nás posouvá. Co prozradil na Karabce?

Máte za sebou vystoupení na prestižním mezinárodním turnaji CEE Cup, kde jste prošli až do finále. V něm jste prohráli 0:2 s Palmeiras. Jak moc vás mrzí, že jste to nedotáhli až k titulu? Je ale pravda, že proti vám stál opravdu kvalitní soupeř...

Mrzelo nás to hodně. Když už jsme měli možnost sáhnout si na vrchol, tak jsme se o to chtěli porvat. Snažili jsme se bojovat do poslední vteřiny, ale hráči Palmeiras nás svou individuální kvalitou přehrávali, myslím si, že vyhráli zaslouženě. Nicméně z týmového hlediska bych turnaj hodnotil pozitivně, měli jsme ve skupině tři kvalitní soupeře, kteří nás velmi prověřili. I proto měl postup do finále velkou váhu.

Vy osobně jste se ve finále rozhodně nenudil, předvedl jste několik skvělých zákroků. Jak jste si závěrečný souboj celého turnaje v Ďolíčku užil?

Finále jsem si užil maximálně co to šlo, i přes nepříznivý výsledek. Zahrát si o triumf v Ďolíčku před tolika fanoušky proti tak kvalitnímu soupeři je něco, na co budu vzpomínat dlouho. Měl jsem na tribuně hodně přátel, kteří mě podporovali a užívali si zápas stejně jako já. O to víc jsem byl šťastnější, že se mi zápas povedl.

Jak cenné jsou pro vás konfrontace s kvalitními týmy ze zahraničí? Je cítit, že tým posunují vpřed?

Během sezony nemáme moc šancí se se zahraničími soupeři utkat, proto jsou pro nás tyhle zápasy ohromně cenné. Kvalitní zahraniční soupeři nás posouvají jak individuálně, tak i týmově. Rozdíl mezi zahraničími a českými týmy jsou většinou v technických dovednostech a fyzické vyspělosti.

Dá se říct, že si budete po úspěšném vystoupení na letošním kvalitně obsazeném CEE Cupu nyní víc věřit? Stoupne vám zdravé sebevědomí?

Zdravé sebevědomí mít musíme, ale musíme dál tvrdě pracovat, abychom se vyrovnali zahraničním týmům. Zároveň je ale nutné zůstat nohama na zemi. Každým zápasem chceme být lepší a lepší.

CEE Cupu se logicky tradičně těší značné pozornosti skautů a pozorovatelů, i těch ze zahraničí. Není to svazující, když víte, že jste pod drobnohledem?

Nemohlo nám z internetu uniknout, že na turnaj dorazí řada zahraničních skautů. Ale na prvním místě musí být vždy tým, až poté individuální prosazení. Když hrajete dobře jako tým, je větší pravděpodobnost, že se vám bude dařit individuálně. Já osobně jsem se snažil to nevnímat a soustředit se na sebe a na svůj výkon, abych pomohl co nejvíce týmu.

Jak vůbec vnímáte sílu současné sparťanské devatenáctky?

Největší síla je v tom, že se snažíme být opravdu jeden tým, bojovat jeden za druhého, vzájemně se respektovat a vytvářet si konkurenční prostředí, které nás bude všechny posouvat.

Konkurence je ve Spartě i v mládeži, často se mluví o specifickém prostředí. Čím myslíte, že to je?

Zdravá konkurence je důležitá, individuálně vás posouvá. Všichni musíme pracovat na 100 %, abychom se dostali do sestavy, protože máme tak kvalitní hráče, že nikdo nemá místo jisté. Tlak na vás je už jen kvůli tomu, že hrajete ve Spartě. Jde o klub, který si dává každoročně ty nejvyšší cíle a snaží se je maximálně naplnit.

Cítíte jistý tlak na výsledky i vy ve starším dorostu?

Určitý tlak tam je, a to z důvodu, že máme vždy ty nejvyšší ambice, které se snažíme plnit.

Nejlepším hráčem turnaje se stal váš spoluhráč Adam Karabec, o kterém se mluví v superlativech. Jak ho vidíte jako hráče vy? A připouští si on sám, že jsou do něj vkládány značné naděje?

Adys je vybaven skvělou technikou a je velmi klidný na balónu. I přesto, že je ročník 2003, tak je důležitým článkem našeho týmu. Je to týmový hráč, který to má v hlavě srovnané a i když se o něm mluví v superlativech, je stále nohama na zemi.

Jak vy osobně vyhlížíte letošní sezonu? Lákalo by vás si třeba zachytat nějaký zápas za B-tým v ČFL? To by pro vás byla asi velká výzva…

Do sezony jdu s jasným cílem, a to je co nejvíce pomoct devatenáctce a vyhrát co nejvíce zápasů. Zachytat si za B-tým by byla velká výzva, protože má ambice se hned probojovat do druhé ligy. Jsem nicméně rád za každé odchytané utkání ve Spartě, protože nosit tenhle dres je čest.

Ještě větší čest je obléknout reprezentační dres, vám už se to poštěstilo. Co pro vás znamená nastoupit za národní tým?

Zahrát si v reprezentaci je to nejvíc, v dresu s lvíčkem na prsou si musíte vážit každé vteřiny. Když stojím na při nástupu a hraje hymna, tak mi běhá mráz po zádech. O to větší zodpovědnost v tom zápase máte.

Pět dorostenců Sparty, jejichž jména aktuálně figurují na seznamech zahraničních skautů