Fotbalové hymny: Co se hrálo v historii při MS? Waka, waka a další písně

Někdy to byla oficiální hymna, jindy se při světovém fotbalovém šampionátu zkrátka ujala jakási melodie, a ta s ním pak byla spojována.

Fotbalové hymny: Co se hrálo v historii při MS? Waka, waka a další písně

První skutečná fotbalová hymna se objevila už na MS 1962 v Chile v podání tamní skupiny Los Ramblers. Píseň El Rock Del Mundial nese sice všechny znaky typické rokenrolové odrhovačky, leč navždy bude právem označována za nezapomenutelnou. Hudebním tématem MS v Itálii v roce 1990 se stala, považte, operní árie Nessun Dorma z Pucciniho Turandot.

Itálie miluje operu. Luciano Pavarotti ji navíc proslavil i u těch, kteří ji do té doby považovali za mrtvé umění. Nadchla je emotivní melodie interpretovaná geniálním hlasem. Árie končí případně: za svítání vyhraju! což se pro spojení s fotbalem hodilo. Zajímavá je historie opery. Puccini nechal přepracovat její libreto, avšak dohotovení díla se nedočkal. Poslední dvě scény musel dokončit jeho žák Frank Alfani. Světovou premiéru pak dirigoval v milánské La Scale 25. dubna 1926 slavný Arturo Toscanini. MS 1990 také přivítalo písničku World In Motion od skupiny New Order. Původní verzi nazpívalo i pár anglických hráčů. Zajímavost: skladba se měla jmenovat „E“ For England, čímž upozorňuje na drogu extázi, přezdívanou „E“. Funkcionáři však název nepovolili.

Neoficiální hymnou MS 1994 v Los Angeles se stal jeden z největších klenotů skupiny Queen i celé rockové historie, We Are The Champions. Píseň zaznívala během přenosů a hrála se i na stadionech, kde se s jejími slovy fanoušci rádi ztotožňovali. Každý chtěl být šampionem! Finále ve stotisícové aréně Rose Bowl v Pasadeně však patřilo tehdejší popové královně Whitney Houston, jež si právě užívala úspěch s písní I Will Always Love You, které se prodalo čtyřicet čtyři milionů kusů. To je něco! Jako jeden z diváků mohu potvrdit: byl to krásný koncert. Zato fotbal skončil nudně 0:0. Světovými šampiony se stali na penalty Brazilci.

Mistrovství světa 1998 ve Francii provázela hymna La Course Des Grandes – duet belgické zpěvačky Axelle Red se zpěvákem Youssou N´Dourou, jemuž úspěch písně vynesl v rodném Senegalu dokonce ministerské křeslo!

O čtyři roky později pověřili pořadatelé v Jižní Koreji a Japonsku vytvořením fotbalové hymny řeckého skladatele Vangelise. Přestože z něj „vypadla“ studená technopíseň, Vangelis rozhodně není žádný „čučkař“. Za hudbu k filmu Ohnivé vozy si dokonce odnesl sošku Oscara. Možná znáte i jeho soundtracky ke snímkům Bounty, 1492: Dobytí ráje, Blade Runner či Alexander (v režii Olivera Stonea).

Zatím poslední mistrovství světa, na něž se české mužstvo probojovalo, se konalo v roce 2006 v Německu a pořadatelé se na něm hudebně spolehli na svého zástupce. Píseň Herberta Gronemeyera Celebrate The Day však rychle upadla v zapomnění. 

Naopak hymnu prvního afrického šampionátu v historii Waka Waka, konaného v roce 2010 v JAR, si možná někteří pamatují dodnes. Asi i proto, že se v ní zaskvěla kolumbijská popová hvězdička Shakira. A druhou píseň k tomuto MS (Waving´ přidal i somálský zpěvák K´Naan (jemuž při komponování pomáhal Bruno Mars). Stejně zapamatovatelné bylo nesnesitelné kvičení vuvuzel při zápasech. Ale to je úplně jiná opera.

Mistrovství světa v Brazílii 2014 proslavila karnevalová píseň rappera Pitbulla, Jennifer Lopez a Claudie Leitte s názvem We Are One (Ole Ola), kterou věhlasná latinskoamerická trojice zapěla před finálovým zápasem na stadionu Maracaná v Riu de Janeiru. Oficální hymnou však byla samba Dar Um Jeito (We Will Find A Way) švédského DJ Avicii a světově proslulého kytaristy Carlose Santany. Éterem také zněla píseň Ricka Martina The Cup Of Life. Pelému se však nelíbila ani jedna, tak složil vlastní skvost, který přezpíval alespoň novinářům z deníku Folha de Sao Paulo. Proč ne.

CELÝ PŘÍBĚH HYMEN FOTBALOVÝCH MS SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 13. ČERVNA 2019.