Plzeň je jediný klub v republice, ve kterém staří dostávají do těla víc, než mladí, míní Limberský. Kam půjde po Viktorii?

Protože už prvnímu týmu Viktorie zamávali Marek Bakoš, Milan Petržela i Daniel Kolář, pětatřicetiletý David Limberský je jeden z posledních pamětníků zlaté plzeňské éry a sám se považuje za posledního mohykána...

Plzeň je jediný klub v republice, ve kterém staří dostávají do těla víc, než mladí, míní Limberský. Kam půjde po Viktorii?

"Je to realita. Na sentiment není prostor. Jasně, z kluků, kteří udělali první titul, jsem zbyl na place jenom já. Ale jsou tady zase noví koně, nová krev. Pořád tu mám Hubníka, Kozáčika, Řezníka. Pomyslné tvrdé plzeňské jádro jsem ale jenom já. Když teď ve Viktorce skončil Milan Petržela, štípal jsem se, jestli je to pravda. Je pro mě těžké přijmout, že po tolika letech tady nebude. Bereme jako samozřejmost, když roky oblékáme stejný dres. Jede se, děláte tituly, hrajete evropské poháry, nastupujete proti top klubům. Najednou z toho někdo vypadne. Horváth, Bakoš, Kolář, teď Petržela," připomněl na webu sport.cz bývalý český reprezentant.

Dotyčné konce nerozdýchává snadno. "Když s někým patnáct let trávíte denně víc času než se svojí rodinou, jeho odchod vás zasáhne. Padne na vás na chvíli prázdnota. Ale to je koloběh života. Třeba Horviho odchod jsem obrečel, nebo když se v kabině loučili Kolda s Bakym. S Milanem jsme se ještě nerozloučili. Odjedli jsme na soustředění do Westendorfu, on zůstal v Plzni. Ve městě má ale trvalé bydliště, až dokope kariéru, bude v Plzni žít. Takže vedle sebe budeme zbytek života. Jeho konec ve Viktorce beru jenom jako dočasné odloučení. Známe se nejdéle, od srazů reprezentační dvacítky. Máme dokonce v Plzni společné kamarády mimo fotbal, jsme srostlí skrz naskrz. Ale na pokoji jsme spolu při soustředěních nebydleli. Vídali jsme se před tréninky, po nich. Kdybychom spolu byli ještě na pokoji...Měl jsem však blízko ke všem, se kterými jsme nastartovali zlatou plzeňskou éru. I ke klukům, kteří už mezi námi bohužel nejsou. K Rajtoralovi a Bystroňovi. Nezůstal tu kámen na kameni, ale Viktorka nemůže zastavovat, musí jet dál. Prapor od nás převezmou další," pokračoval na webu fcviktoria.cz svěřenec Pavla Vrby.

Jak to půjde západočeskému klubu bez jeho dalších ikon? "Bude jiná, zákonitě. Jsem rád, že vedení dělá citlivé kroky, kádr obměňuje postupně. Kdyby naše parta skončila naráz a přišlo osm nových hráčů, nastal byl velký problém. Jako před lety v AC Milán, který se z toho tři roky nemohl vzpamatovat. Do Plzně přichází mladší náhrada předtím, než starší kluk odejde. Jsem přesvědčený, že do třetího místa bude dál. Je naprosto úžasný, že jsme se za posledních osm let třikrát dostali do Ligy mistrů. Bez stamilionových investic. V Plzni se fotbal dělá dobře," upozornil "Limba", jehož vyjádření vyšlo na sport.cz.

A co jeho blížící se konec? "Říkají o mě, že nestárnu. Jenže musím pro to dělat daleko víc než dřív. Protahovat se, regenerovat, chodit na masáže. Neříkám, že jsem všechno změnil, ale dávám si víc záležet. Kdybych přibral, měl bych problém. Trenér Vrba mi dává naštěstí zabrat. Plzeň je podle mě jediný klub v republice, ve kterém staří dostávají do těla víc, než mladí. Nemám úlevu ani metr, spíš naopak. Breptám každý den, ale spíš ze srandy. Dřinu musím podstoupit, jinak bych už neměl šanci. Kdyby mi dával úlevy, zlenivěl bych. Říkám si v duchu: máš před sebou možná poslední rok, proč by ses nekousnul. Člověk by měl být soudný. Hrát, dokud stačí a drží mu zdraví. Tím se řídím. Otázku poslední sezony nechávám otevřenou. Uvidíme, jak budu využitelný. A pokud ne, tak skončím. Pořád mám ale dost síly. Ještě nebilancuju, jak sezony běží, není ani čas. Nechce se mi končit ze základní sestavy. Konec by měl být postupný, přirozený, kdy minuty by měly ubývat. To se neděje, proto je hloupost zabouchnout za sebou dveře," doplnil na stránkách sport.cz kolega Beauguela, Kayamby či Chorého.

Po klubu z Doosan arény má však ještě jeden záložní plán v nižší soutěži. "Nemíním rozhodně zabírat místo lepším. Chci to nejlepší pro Plzeň, kterou mám odmala v srdci. Kariéru ukončím tady, jak jsem se už rozhodl před časem. Mám ale ještě jeden trumf v ruce. Až v Plzni skončím, půjdu si rok dva kopnout za Domažlice. Zřejmě stopera, lítat po lajně se mi nebude chtít. Takový je můj plán. Závěr kariéry se neúprosně blíží, s tím nejde nic dělat. Jen to pokorně přijmout. Vím, že nejvíc mi bude chybět parta, každodenní sranda. Tomáš Řepka řekl spoustu zvláštních věcí, ale souhlasím s ním, že konec kariéry znamená pro fotbalistu polosmrt. Tím spíš pro hráče z Plzně, kde je vyhlášená parta. Bude mi jednou hodně scházet," zakončil na sport.cz Limberský, jenž bude chtít pro Viktorii pracovat i po konci kariéry, ale případná funkce vůbec nemá být o penězích.