Jílek slýchává, jak je pro Sigmu důležité první místo. Je to ale jinak. Dělá si alibi kvůli Baníku?

Vedoucí celek FNL Sigma Olomouc zakončila zimní přípravu těsnou výhru nad slovenskou Nitrou, o kterou se z pokutového kopu postaral Chorý. Tým trenéra Václava Jílka v uplynulých týdnech sehrál jedenáct duelů s bilancí pěti výher, jedné remízy a pěti proher. Hanáky přemohlyy týmy FC Koper, NK Celje, FC ŠTK Šamorín, Spartak Trnava a MŠK Žilina.

Jílek slýchává, jak je pro Sigmu důležité první místo. Je to ale jinak. Dělá si alibi kvůli Baníku?

Na co se kouč lídra tabulky v přípravě zaměřil nejvíce? "Hlavně na rychlost po zisku míče, v ohrožení branky soupeře, kolmost, přímočarost. Myslím, že se nám to dařilo. Ale nedaří se nám posledních třicet metrů, pořád tam rezervy ve finální fázi máme, ale do šancí se dostáváme. Těší mě velmi pevná defenziva v přípravě. Není to tak, že by nás soupeři měli mnoho šancí. Mužstvo pracuje velmi dobře dozadu, jsme hodně agresivní po ztrátě míče. To je naším cílem, po ztrátě míče okamžitě represink, pokud se nám to nepodaří získat, tak zase rychlý návrat pod balon. Z postupného útoku jsme v přípravě prakticky nebyli ohrožení. Máme rezervy v ofenzivě, v kvalitě řešení. Ale pokud tam nemáte patřičnou kvalitu řešení hráčskou, tak tam už trenér těžko něco ovlivní. Tam je to o tom, aby to hráč vzal na sebe a vyřešil tak, jak si to ta situace žádá," pronesl na webu sigmafotbal.cz bývalý sparťanský asistent.

Andrův stadion během zimy neopustil žádný klíčový hráč podzimního dění. "Měli jsme nějaké představy. Ty se z části splnily příchodem Bidje Manzii. Samozřejmě jsme usilovali o další příchody. To se nepovedlo. Ale nechci nad tím brečet. Prostě tady bylo mužstvo, které si v průběhu podzimní části vybojovalo svoji pozici. Nikdo z těch hráčů neodešel, což byla naprostá priorita, věc, o kterou jsem žádal. Takže za to patří samozřejmě dík, že se to takhle povedlo. Řekli jsme si, že budeme pracovat s kádrem, který tady máme. Myslím si, že v rámci přípravy tam progres u mužstva je, teď to musíme jenom potvrdit v soutěži," pokračoval na klubových stránkách Jílek, jenž dodal pár slov i k jediné zimní posile Bidje Manziovi. "Nebrali jsme sem hráče, který by si šel sednout na lavku. Ale musí potvrdit svoji výkonnost. To znamená, že je to určitě hráč, který se o základ popere."

Olomoucký celek odstartuje jaro s Pardubicemi. Stane se tak v plné síle, nebo je někdo na marodce? "Máme dva problémy. Martina Šindeláře, i když u něj to vypadá, že by míra akutnosti a výpadku neměla být tak velká, a Miloše Buchtu, který musel odcestovat ze soustředění v Chorvatsku. To byly vážnější problémy, jinak to byly drobné věci, svalové, únavové. Bylo to i tou změnou, když jsme šli z umělé trávy na přírodní a pak zase zpět. Měli jsme trošku, ale jinak to nejsou věci, které by nás měly nějak limitovat do sezony. Myslím si, že je to otázky týdne, kdy budeme kompletní. Jsem hodně rád za dvacet minut, které odehrál Jakub Petr, protože doma, kdy byl bez soutěžního utkání, byla poměrně dlouhá. A ani se nevědělo, jak jeho koleno bude reagovat. Nakonec to šlo lépe, než se čekalo. Odehrál dvacet minut, tak na zápasové zatížení už je připravený. Trénuje plnohodnotně, myslím, že je otázka dvou tří týdnů, aby byl připravený na plný zápas," doplnil stratég Sigmy, který nemusel ani jinak zvlášť vypisovat cíl. Ten je totiž jasný. "Slyším z konkurenčních klubů, jak je pro nás první místo důležité. Pro mě je to to, abychom skončili na prvních dvou místech, to znamená, abychom postoupili. Jednoznačným cílem je postup. Jestli to bude z prvního nebo druhého místa není pro mě v tuhle chvíli určující," zaznělo na tiskové konerenci z úst Jílka.