Essien zachránil Chelsea remízu s Arsenalem

Pouhých pět minut se mohli hráči Arsenalu v 17. kole Premier League radovat z vedení nad londýnským sokem z Chelsea. Na gól Mathieua Flaminiho ze 78. minuty totiž záhy odpověděl Michael Essien, který tak stanovil skóre šlágru nejvyšší anglické soutěže na konečných 1:1. "Blues" nadále hájí druhou příčku v tabulce se ztrátou osmi bodů na vedoucí Manchester United, Arsenal se díky bodu ze Stamford Bridge posunul na šesté místo.

Do branky Chelsea se po delší době postavil Hilário a mnoho práce v prvním poločase neměl. Opatrný začátek utkání narušila až v 15. minutě střela Andreje Ševčenka, který vystrašil brankáře Jense Lehmanna pokusem z levého křídla. Tím vlil Chelsea krev do žil - o chvíli později se totiž pokoušeli zakončit Frank Lampard, který trefil tyč Lehmannovy branky, a Michael Ballack, ale ten z třiceti metrů minul. O největší rozruch na hřišti se tak postaral rozhodčí Wiley, když v 24. minutě udělil žlutou kartu Ashleymu Coleovi. Hráči Chelsea totiž poté mohutně protestovali a nedokázali sudímu odpustit fakt, že o chvíli dříve nepotrestal stejný zákrok na Didiera Drogbu.

Arsenal poprvé vážněji zahrozil až ve 30. minutě, kdy se před Hiláriem zjevil agilní Robin van Persie, ale jeho pokus z pravé strany pokutového území brankář "Blues" vykryl. A "Gunners" to zkusili ještě jednou - v 37. minutě centroval van Persie na hlavu připraveného Mathieua Flaminiho, ale ten přestřelil. Před přestávkou zaúřadovala také Chelsea, když se po rohovém kopu Franka Lamparda dostal do zakončení Michael Essien, ale jeho pokus zblokoval na branková čáře Cesc Fabregas.

Do druhého poločasu vstoupil lépe Arsenal, ale Emmanuel Adebayor pohotovou střelou, ani van Persie zblízka hlavou branku netrefili. Stejně tak se nedařilo na druhé straně ani Drogbovi, který usměrnil Lampardův volný přímý kop pouze nad břevno. Obě mužstva jako by marně hledala přesnou mušku. Tu nalezl až v 61. minutě Fabregas, jehož střelu z dvaceti metrů uklidil Hilário do rukavic.

Ostřejší představení uspořádala aktivnější Chelsea až v 71. minutě, kdy střídající Arjen Robben nejprve vystrašil Lehmanna z levé strany šestnáctky a poté se dostal k dorážce Lampard, ale také jeho pokus brankář Arsenalu vykryl. Vše podstatné se tak událo mezi 78. a 84. minutou a jako první se gólově prosadili "Gunners". Alexander Hleb odcentroval z pravého křídla na nabíhajícího Flaminiho a ten ze středu pokutového území trochu se štěstím prostřelil brankáře Hilária.

Arsenalu však radost z vedení v důležitém zápase dlouho nevydržela. V 84. minutě vysunul Lampard Essiena a ten z 25 metrů nekompromisně trefil růžek Lehmannovy branky. Zvrátit vítězství na stranu domácích mohli v nastaveném čase Essien a Lampard, ale jejich pokusy v obou případech zastavila branková konstrukce.

Výsledek:

Chelsea - Arsenal 1:1 (0:0)
Branky: 84. Essien - 78. Flamini. Žluté karty: Cole, Drogba - Flamini, Lehmann. Rozhodčí: Wiley. Diváci: 41 917.

Chelsea: Hilário - Geremi (66. Wright-Phillips), Carvalho, Terry, Ashley Cole - Makelele - Essien, Lampard - Ballack - Ševčenko (67. Robben), Drogba. Trenér: Mourinho.
Arsenal: Lehmann - Eboue, Djourou, Senderos, Clichy - Hleb, Fabregas, Silva, Flamini, Van Persie (83. Ljungberg) - Adebayor. Trenér: Wenger.

[ 10.12.2006 - eFotbal.cz | Foto: Reuters ]