Roman Abramovič - nenápadný miliardář a majitel Chelsea

V mládí byl prý nenápadný a skromný a takový je údajně dodnes. Ruský miliardář Roman Abramovič je však přitom podle časopisu Forbes nejbohatším Rusem, a v celosvětovém žebříčku figuruje dokonce na jedenáctém místě. Ještě před několika lety byl tento magnát znám hlavně v Rusku, milují ho zejména obyvatelé daleké a chudé Čukotky, kde je gubernátorem. V roce 2003 však koupil londýnský klub Chelsea a stal se světovou celebritou. Stihl toho opravdu dost na to, že se v úterý dožívá 40 let.

Roman Abramovič - nenápadný miliardář a majitel Chelsea
Zlomovým okamžikem Abramovičova života byla privatizace v Rusku na počátku 90. let. Během ní získala kontrolu nad většinou průmyslu hrstka ruských podnikatelů, tzv. oligarchů. Abramovič byl jedním z nich. Je však stále tajemstvím, jak tento obchodníček s hračkami a s pohonnými hmotami přišel k takovým prostředkům. "Byl jsem prostě ve správný čas na správném místě," odbyl kdysi řeč na toto téma Abramovič, který o sobě jen nerad hovoří.

"Má takovou vlastnost - být nenápadný," řekl o něm kdysi jeden ruský novinář a na této charakteristice se shodují i další. Na druhou stranu šéf nejvyššího kontrolního úřadu v zemi ho označil za "marnotratného zbohatlíka, kterého nezajímá Rusko". V Anglii mu také dlouho nemohli přijít na jméno. Kvůli jeho ruskému původu a vlastnictví Chelsea má na ostrovech přezdívku "Chelski".

[obrazek id="4234" zarovnani="vpravo"]Od plastových kachniček až na Kreml

Život tohoto saratovského rodáka z chudší židovské rodiny začal smutně. Když mu byl rok a půl, zemřela mu matka, ve čtyřech letech zahynul otec. Malého Romana se ujal jeho strýc, vyrůstal v republice Komi a v Moskvě. Sloužil také v armádě a podle oficiálního životopisu vystudoval práva. Studoval i další vysoké školy, které nedokončil.

To už se ale začínaly měnit poměry v bývalém Sovětském svazu a Abramovič začal podnikat. Se svou první ženou Olgou začal vyrábět hračky a suvenýry a prodávat je. V tomto byznysu pokračoval i se svou druhou manželkou Irinou, se kterou má pět dětí. Nedávné spekulace o tom, že ho kvůli milence čeká s touto šarmantní blondýnkou jeden z nejdražších rozvodů v historii, odmítá. Irina, původním povoláním letuška, mu vozila ze svých cest hračky a Abramovič je kopíroval a prodával. "Vyráběl jsem třeba i plastové kachničky," přiznal kdysi.

Zakrátko už obchodoval s ropou v centru sibiřského ropného průmyslu Omsku a založil několik firem, v nichž pracoval. Stále se mu dařilo zachovat čistý štít, jen v roce 1992 pobyl ve vyšetřovací vazbě kvůli údajnému nelegálnímu dovozu 55 vagonů nafty do Lotyšska. Potom už mu ale štědrý osud přivál do cesty oligarchu Borise Berezovského, který měl dobré kontakty s tehdejším ruským prezidentem Borisem Jelcinem. Mladý Abramovič se stal údajně blízkým přítelem Jelcinovy dcery Taťjany a šedou eminencí Kremlu.

[obrazek id="4235"]Pro obyvatele Čukotky je Abramovič bůh

V této době se v Rusku začalo privatizovat podle kontroverzního schématu, na jehož základě byly vládě poskytnuty úvěry výměnou za akcie strategických podniků. Abramovič s Berezovským získali v roce 1996 za zlomek skutečné ceny ropnou společnost Sibněfť a Romanovi se podařilo dostat podíly i v dalších firmách, včetně koncernu Rusal, předního světového producenta hliníku. A když Berezovskij opustil ve strachu před pronásledováním od vlády nového ruského prezidenta Vladimira Putina Rusko, své podíly prodal Abramovičovi. Ten však s Putinem dokázal najít společnou řeč.

Jako jediný z oligarchů se dokonce angažuje v politice. V roce 1999 byl zvolen do parlamentu a o rok později se stal gubernátorem dálněvýchodní Čukotky. Do tohoto chudého kraje investoval stovky milionů dolarů a místní obyvatelé ho milují. V nedávném průzkumu na otázku "Kým je pro vás Abramovič?" odpovědělo 20 procent respondentů, že je "bůh". Až potom zazněly odpovědi jako gubernátor, skvělý člověk a sponzor.

[obrazek id="4233" zarovnani="vpravo"]Forbes odhadl Abramovičovo jmění na 18,3 miliardy dolarů

Když koupil před třemi lety Chelsea i s českou brankářskou hvězdou Petrem Čechem, byl podle Forbesu na 49. místě mezi světovými boháči. Za Chelsea zaplatil asi 150 milionů dolarů dluhů, a pak do klubu investoval nákupem hvězd dalších více než 200 milionů. Loni získal přes 13 miliard dolarů prodejem Sibněfti státnímu plynárenskému kolosu Gazprom, hliníkářské impérium prodal svému partnerovi Olegu Deripaskovi.

Stále však létá do Ruska. Na Čukotku to má skoro 9000 kilometrů, pro Abramoviče to však problém není. Létá osobním boeingem a své nepřátele dráždí i jachtami, zámkem nebo luxusními automobily. Forbes odhadl jeho jmění na 18,3 miliardy dolarů.

[ 22.10.2006 - ČTK / eFotbal.cz | Foto: Reuters ]