Otázka dne. Zahraje Jablonec proti Plzni jako na Slavii, nebo to vypustí jako s Příbramí?

Ještě před týdnem, když Radova Sparta výhrou nad Plzní (2:0) posadila sešívané s dvoubodovým náskokem do čela tabulky české nejvyšší soutěže, snili slávisté o double. Během pěti posledních dubnových dnů – od úterní semifinálové porážky se Zlínem (0:1) k nedělní nezasloužené remíze s Jabloncem (1:1) – přišli možná doma, již zase ve svém Edenu, o obě cenné trofeje

O tu pohárovou určitě, a to mohli ve středu 17. května ve Vršovicích ve finále hostit druholigovou Opavu... Zdali přijdou rovněž o ligový titul, to záleží i na Viktorii Plzeň. Ta v sobotu večer doma zdolala Duklu (2:0). Pokud viktoriáni čtyřikrát vyhrají, obhájí své trofeje z let 2015 a 2016 a získajíjiž páté prvenství od roku 2011. Nyní jsou sice kvůli horšímu skóre druzí, ovšem po 30. kole rozhoduje bilance ze vzájemných zápasů - a tu mají Západočeši o gól lepší než slávisté (3:1, 0:1).

Klíčem k titulu může být, ale nemusí, už příští 27. kolo. Bude záležet na tom, zda Jablonečtí podají v sobotu odpoledne (14.00, ČT 2) doma proti Plzni takový výborný výkon jako nyní na Slavii, nebo duel proti Viktorce vypustí, jako ten před týdnem doma s Příbramí (2:4). A také na tom, jak si poté povedou červenobílí v sobotním večeru (19.00, O2 TV Sport) na Bohemce. Tam se jimvětšinou nehrává dobře, stejně jako jim to opakovaně nejde proti Peltově Jablonci.

Fotbal má logiku – proměně Peltovců moc nevěřím

Jsou to ale paradoxy. V neděli 23. dubna Peltovci prohrají doma ostudným způsobem s poslední Příbramí (2:4) a pak v neděli 30. dubna sahají ještě v poslední minutě po výhře na půdě první Slavie! A nebýt skvělého brankáře červenobílých Pavlenky, který likvidoval jeden samostatný nájezd soupeře za druhým a překonal jej až nešikovnou hlavičkou spoluhráč Lüftner, vyhráli by Severočeši v Edenu vysoko 4:1. Autor vyrovnávacího gólu z poslední minuty Mešanovič ostatně sám přiznal, že Slavia si v neděli ani ten bod za svůj špatný výkon nezasloužila.

A to přesto, že Lüftnerova vlastní branka (v krátké době už druhá, předtím si dal hloupého „vlastňáka“ i v pohárovém čtvrtfinále s Karvinou – 5:2) znamenala první (!) jarní střelecký úspěch Jabloneckých na cizích hřištích.

Kolik stojí finalista Poháru? Slavii možná přibude konkurence z Říše středu

Že fotbal nemá logiku, že na Jablonecké zabraly klubové pokuty po blamáži s Příbramí? Ale jděte, kecy v kleci.Fotbal má sakra logiku! Mimochodem, těm pokutám nevěřím, myslím si, že to bylo jen naoko před veřejností. Ostatně podle svědectví informovaných se ani ty avizované pokuty na západě Čech minulý rok údajně nevybíraly s takovou intenzitou, s jakou byly vyhlašovány.

Pokud bude Jablonec doma na Střelnici v sobotu 6. května hrát s takovým nasazením jako v Edenu na Slavii, bude mít Viktoria Plzeň, jež podobně jako Pražané není v žádné oslnivé formě, obří problémy, aby zde bodovala naplno.

Jenže to je právě otázka. Není to tak dávno, co se jedno utkání Jablonec – Plzeň (březen 2012, 0:2) probíralo až u soudu. Tam šlo sice o výkony a údajné úplatky rozhodčích, ovšem ve fotbalovém prostředí se mluvilo i o tom, že Severočechům to tenkrát na hřišti vůbec nešlo.

Vyrojí se spekulace jako v roce 2012?

Takže rozhodčí, z nichž se hlavní Adámek k údajnému převzetí úplatku ve výši 200 000 korun přiznal až po několika měsících (až po kauze Křetínského tašky) sám, se ani moc snažit nemuseli. To, že se u soudu ani u fotbalové disciplinárky nic neprokázalo, pak nikoho nemohlo překvapit. Zvlášť když složitou kauzu dostala na starost soudkyně, která toho o fotbale mnoho nevěděla. Marně se státní zástupce odvolával.

Pokud si ale chce zachovat samostatná liga a Ligová fotbalová asociace (LFA) před sponzory alespoň jakous takous tvář, měli by Jablonečtí pokračovat v nejvyšší soutěži ve stylu, jaký předvedli v neděli v Edenu. Jestli ale zase první květnovou sobotu proti viktoriánům navážou na svůj výkon proti Příbrami, zavdají příčiny ke spekulacím, zda náhodou nešlo o další bratrskou výpomoc či o zvýhodněný balíček dvou utkání po sobě.

Slavia tápe – pohárový výpadek nebyl náhodný

To ovšem nic nemění na tom, že Slavia herně tápe a že úterní pohárový výpadek proti Zlínu nebyl náhodný. Když bude hrát v sobotu na Bohemce jako proti Jablonci či proti „ševcům“, ztratí tam další cenné body bez ohledu na to, jak si povede Plzeň na jablonecké Střelnici.

Slavii v novodobé historii velká očekávání, a hlavně předem naplánované oslavy, zpravidla nesvědčí. Lidová veselice v Edenu v souvislosti s převzetím stadionu společností CEFC to jen potvrdila.

Mohl bych klidně od sebe opsat to, co jsem psal po úterním utkání se Zlínem. Minulé výsledky červenobílých - a to opakovaně – bylyvětšinou výrazně lepší než předvedené výkony.Čímž zmátly jak natěšené fanoušky, tak média i samotné hráče a možná i členy realizačního týmu červenobílých a vedení klubu.

A to jak loni koncem roku, tak na jaře. Vždyť na podzim za trenéra Šilhavého dala v Edenu Slavia více než jeden gól jen proti Mladé Boleslavi (2:1) – jinak porazila shodně 1:0 Liberec, Karvinou i Slovácko, zatímco jedinábranka v derby s Bohemians 1905 jí stačila na remízu 1:1.

Většina bodů byla vydřených

Média se na jaře rozplývala po výhrách 8:1 v Příbrami a po velikonočním vítězství 4:0 nad Hradcem Králové. Jenže koho jinak Slavia takto přehrála?Akorát dalšího aspiranta sestupu – Jihlavu (2:0) – a to jen v první půli. Druhý gól navíc přišel z nesprávně nařízené penalty. A Liberec pod Ještědem. Ovšem pouze herně, na góly to skončilo 1:1.

Jinak to byly vyrovnané bitvy a vydřené body. Navíc s Plzní (1:0), Teplicemi (2:1), Spartou (1:1) a Jabloncem (1:1) a koneckonců i v Karviné (2:1) vyválčené až v samém závěru.

O přehnané suverenitě obou afrických hráčů, zejména Deliho, jenž zavinil porážku se Zlínem, jsem psal už minulý týden. Simona Deliho po několika chybách kouč Šilhavý stáhl v utkání s Jabloncem už na začátku druhé půle a on pak při odchodu ze hřiště odmítl podat trenérovi ruku (to samé udělal Mešanovič na podzim, ale pak se rychle srovnal). Jaroslav Šilhavý řekl, že si to s Afričanem vyřídí sám.

Vidina titulu zamotala červenobílým hlavy

Slávisté potřebují ale srovnat všichni! Dostali se možná coby „rychlokvašky“ shodou okolností až příliš brzy do situace, s níž loni koncem srpna nepočítali ani náhodou. O titul měli v plánu bojovat až příští sezonu.

Zvlášť když v neděli 28. srpna 2016 prohráli po nečekaně vyhraném poločase 1:3 v Plzni. Kouč Dušan Uhrin mladší musel kvůli špatné druhé půli odejít – a po týdnu, když Luboš Kozel nakonec Eden odmítl, se mužstva ujal Jaroslav Šilhavý. Ten od té doby se Slavií v lize neprohrál -i když proti Spartě a nyní proti Jablonci – měl namále. Ovšem těch šest remíz – na podzim v Teplicích (2:2), v Jablonci (0:0) a s Bohemians (1:1), na jaře zatím v Liberci (1:1), se Spartou (1:1) a s Jabloncem (1:1) – tedy minus dvanáct bodů, může být osudných.

Rozhodl náhradník Krmenčík?

Nakonec může rozhodnout gól na 3:1, který 28. srpna vstřelil čtyři minuty před koncem, v 86. minutě duelu se Slavií, hladový plzeňský náhradník Krmenčík, jenž byl tehdy na hřišti jen osmnáct minut. Kdyby zápas tehdy skončil 2:1, měli by titul ve svých rukou díky celkovému lepšímu skóre stále ještě slávisté.

V každém případě vyhraje ligu jednooký král. I Viktoria Plzeň se na jaře stále hledá, vyměnila dokonce trenéry. Ovšem nutno dodat, že nelehký týden po jasné prohře na Spartě a po tragické sebevraždě nedávného spoluhráče Františka Rajtorala zvládla v duelu s Duklou s bravurou. Tedy alespoň v první půli, kdy dala zásluhou hokejové Petrželovydorážky a tentokrát zcela jasné penalty po Šimůnkově faulu na stejného hráče dva brzké slepené góly. Po pauze viktoriáni své dvougólové vedení sice jen profesorsky udržovali, Dukla měla více šancí, ovšem když Olayinka netrefí ani prázdnou bránu, mohli být klidní.

Jak předpovídali někteří experti, Rajtoralova tragická smrt po nezdaru na Letné tým semkla.

Pustí Plzeňští Slavii do čela i potřetí?

Teď se uvidí, co bude dál. Už dvakrát na jaře pustili zkušení Plzeňští Slavii do čela ligového pelotonu, učiní tak i potřetí?

Plzeň ještě hraje v Jablonci (v sobotu 6. května ve 14.00, ČT 2), hostí Mladou Boleslav (v pátek 12. května v 18.15, O2 TV Sport), jede do Brna (v sobotu 20. května v 17.00) a nastoupí doma proti Jihlavě (v sobotu 27. května v 17.00).

Slavia hraje na Bohemians 1905 (v sobotu 6. května v 19.00, O2 TV Sport), hostí Duklu (v sobotu 13. května v 18.45, ČT Sport), jede do Mladé Boleslavi (v sobotu 20. května) a kvůli koncertu skupiny Rammstein v Eden Areně hraje s Brnem ve vyhnanství na Strahově (v sobotu 27. května v 17.00).

Zatímco poslední dva duely startují v jednotném čase, v předchozích dvou vždy začíná Plzeň, což se zdá být pro červenobílé zatím nevýhodou.Po Jablonci a Dukle jsou i další dva soupeři (Brno a Mladá Boleslav) v závěru ligy stejní, i když s nimi adepti na titul hrají na různých hřištích.

Na druhou stranu, co se týče dubnových výpadků Slavie, těch červenobílí zažili pod trenérem Karlem Jarolímem při svém titulu v roce 2008 ještě více. Jenže se pak v květnu zvedli, zatímco tehdy druhá Sparta i kvůli Řepkově nedisciplinovanosti přišla tři kola před koncem dokonce o čtyřbodový náskok.

Ďábel Rada řádil v Příbrami

A co dále o posledním dubnovém víkendu zaujalo? Páteční výhra Sparty v Příbrami (2:1) v nastaveném čase a nelíčená radost na tribunu vykázaného kouče Petra Rady. Jako by vyhrál Ligu mistrů.

I když se mu nedivím. Nebýt dvojnásobné spolupráce dua Vatajelu – Šural, musel by zkušený trenér poslouchat různé řeči. Jedna prohra (0:1) v Jihlavě už mu stačila. Na druhou stranu se mi zdálo, že ne všichni letenští hráči v Příbrami bojovali s nasazením jako výše zmíněná gólová dvojice.

Jelikož Jihlava už v pátek doma deklasovala marné Brno výhrou 3:0, zadělala Zbrojovce a trenérovi Habancovi, o jehož odchodu z moravské metropole se zatím jen mluví, na nečekané potíže. Ještě větší má ovšem Hradec Králové. Ten v duelu nováčků opět prohrál – tentokrát v Karviné 2:4. Zastaví ještě „votroci“ tu svou jarní sérii porážek?

Před pondělní prvomájovou dohrávkou Liberec – Bohemians 1905 tak vypadal chvost tabulky následovně: 12. Brno 26, 13. Bohemians 25, 14. Jihlava 23, 15. Hradec Králové 21, 16. Příbram 21.