Listkiewicz tendenční řízení duelu Plzeň - Teplice přikryl! Vystřídá ho Liba?

Tak tohle mi hlava nebere, když použiji slovník asociačního předsedy Miroslava Pelty. Tady se několik dní řeší, že jiný velmi dobrý sudí Franěk při derby Slavia – Sparta (1:1) naletěl stejně jako místopředseda komise rozhodčích a delegát derby Petr Mlsna na Mingazovovu penaltovou fintu, ale mnohem skandálnější záležitost, totiž tendenční řízení sobotního televizního utkání Plzeň – Teplice (2:2) sudím Pavlem Julínkem, Listkiewiczova komise nepochopitelně přikryje a neřeší.

Stejně jako většina médií. Bez ohledu na stížnost teplického klubu, bez ohledu na detailní rozbor několika situací už o přestávce zápasu ve studiu ČT Sport, který provedl expert Pavel Karoch. Nic, ticho po pěšině. Jen zpovzdálí slyšíte jakoby chřestýší šustění.

Ano, už jsme to slyšeli a četli, teplický dopis předsedovi komise rozhodčích Michalu Listkiewiczovi nebyl oficiálním protestem. Ten totiž musí klub podat do pondělního poledne. A navíc k řídícímu orgánu soutěže, což je Ligová fotbalová asociace.

Ligová fotbalová asociace jako řídící orgán soutěže žádný protest neobdržela, takže se jím komise rozhodčích ani nemůže zabývat,“umyl si ruce ředitel ligy Tomáš Bárta.

Jenže, jak uvedl teplický klub ve svém dalším tiskovém prohlášení, dopis byl především reakcí na to, že se komise rozhodčích výkonem sudího Julínka na svém pondělním zasedání vůbec nezabývala. Už to samo o sobě je skandální.

Stížnost proto ve středu dopoledne ještě doplnil ředitel FK Teplice Petr Hynek:

Náš klub nepodával oficiální protest proti výkonu hlavního rozhodčího duelu Viktoria Plzeň - Teplice Pavla Julínka, jak chybně prezentovala některá média, ale pouze stížnost formou dopisu předsedovi komise rozhodčích Michalu Listkiewiczovi. Přesně tak, jak bylo zmíněno v úterní tiskové zprávě. Dopis byl především reakcí na to, že se komise rozhodčích FAČR výkonem rozhodčího na svém pondělním zasedání nezabývala. Vůbec jsme nepředpokládali, že by se komise výkonem rozhodčích v uvedeném zápase neměla zabývat. Očekával jsem, že se komise zabývá každým zápasem bez ohledu na to, zda na komisi dorazí oficiální protest nebo ne. Utkání navíc proběhlo v televizním přenosu a v rámci zápasového studia se sporné momenty detailně řešily.“

Bakoš unikl červené a pak ovlivnil výsledek

Tohle byla nakloněná rovina od první do devadesáté minuty včetně nastavení. Hlavní rozhodčí Julínek měl (nejen) podle teplických představitelů mj. přerušit hru, když se Tomáš Vondrášek srazil hlavou s Markem Bakošem a AdmirLjevakovič s Romanem Hubníkem. Sudí v těchto chvílích podle textu nemohl vyloučit vážnější zranění. Ostatně Vondrášek následně střídal kvůli lehkému otřesu mozku.

Ale byla tady spousta jiných Julínkových chyb. Měl mj. odpískat faul Davida Limberského na Tomáše Vondráška, udělit žlutou kartu Marku Bakošovi za vražení loktem do krku Martina Filla, stejného hráče napomenout za nesportovní chování vůči rozhodčímu, odpískat faul Jana Kopice na Nivalda a před koncem zápasu přerušit hru po faulech Tomáše Kučery. Teplice, které vedly ještě v 85. minutě 2:0, si také stěžovaly na Limberského skluz na Filla v nastavení.

A co víc - plzeňský útočník Bakoš dohrával zápas se žlutou kartou. Aprávě na Bakošepak došlo pět minut před koncem k penaltovému faulu. I díky tomu Plzeň v dramatickém závěru vyrovnala na konečných 2:2.Jenže plzeňský útočník už měl být předtím vyloučen, podle pravidel dokonce opakovaně. Není i tohle ovlivnění výsledku utkání?

Rozbor už v sobotu ve studiu ČT Sport

Julínkovy prohřešky z první půle rozebral detailně už o přestávce Pavel Karoch ve studiu ČT Sport. Nebylo nejmenších pochyb o sudího přehmatech ve prospěch jedné strany. „Pak se ovšem nemůžeme divit, kdyždiváci tvrdí, že se některým klubům v české lize pomáhá,“ prohlásil Pavel Karoch. Jeho kolegové, komentátoři Jaromír Bosák a Luděk Zelenka se pak při podobné situaci ve druhé půli v přímém přenosu dokonce nepokrytě ironicky smáli.

Jenže komise rozhodčích se ve svém pondělním komuniké o zápase Plzeň - Teplice vůbec nezmínila a rozhodčího Pavla Julínka veřejně nepotrestala…

Až v úterý jsme se v pravidelné rubrice deníku Sport věnované výkonům rozhodčích o Pavlu Julínkovi dočetli: „V 19. minutě měl vyloučit domácího Marka Bakoše, který naskočil do Martina Filla a loktem ho trefil do krku. Plzeňský záložník za prokazatelně surovou hru nedostal ani žluté napomenutí. Krátce předtím neodpískal ani zřejmý faul Davida Limberského na Tomáše Vondráška, čímž Teplice obral o zajímavou standardní situaci. Nepřesně, spíše v prospěch Plzně, posuzoval i další zákroky. Naopak penaltu po falu Daniela Soungoleho na Bakoše (85.) odpískal správně.“

Kdo je ve fotbale parazit? „Lavi“ Štáfek, nebo „chřestýši“ a bratrstva mocných?

To je hezké, ale chybí tady několik dalších Julínkových přehmatů a především zásadní konstatování, že tohlevypadalo jako tendenčně řízené utkání jedním směrem. A hlavně, když napíšu, že Bakoš měl být už v 19. minutě vyloučen, nemohu pak tvrdit, že penalta po faulu na něj byla v 85. minutě odpískána správně. Z logiky věci neměl být tento faulovaný hráč už 66 minut na hřišti.

Deník Sport udělil Julínkovu za jeho výkon v utkání Plzeň – Teplice (2:2) známku 4, označující podprůměrný výkon. Když dali kolegové ze Sportu Pavlu Fraňkovi za derby Slavii – Sparta známku 3 (slabý výkon), měl Julínek za tu sobotní „hrůzu“ obdržet jedničku (katastrofální výkon) nebo dvojku (mizerný výkon). Tuto stupnici známek jsem s bývalými kolegy pro hráče a pak i pro sudí vytvářel ve Sportu už před více než dvaceti lety a dosud se na ní nic nezměnilo. A právě pro výkon, jaké předvedl Julínek v sobotu v Teplicích, jsme měli ty jedničky a dvojky připravené.

Objektivisticky alibistická média většinou mlčí

Přiznám se, že po nečekaně odvážném Karochově televizním rozboru jsem podobně jako zástupci FK Teplice logicky předpokládal, že se tohoto tématu chopí komise rozhodčích a především média. Skutečnost, že se tak nestalo, je pro mě dalším důkazem, že přetrvávajícím nešvarům v českém fotbale výrazně pomáhají i slabost, lenost, liknavost, alibistický objektivismus, nejednotnost a zbabělost nás, zástupců médií. Ano, je fajn, že z velkého fotbalu postupně mizí lidé jako Paták, Rogoz, Horník ad. Ovšem jde to pomalu a ten trend stále není nezvratný.

Pokud se po červnové valné hromadě FAČR stane předsedou komise rozhodčích bývalý sudí a šéf Středočeského fotbalového svazu Miroslav Liba (známý z policejních odposlechů z roku 2004 z podezřelého dialogu s Ivanem Horníkem), jehož mj. do výkonného výboru FAČR podporuje Miroslav Pelta, můžeme se těšit na staré pořádky.

Že mi po tomto článku budou v diskuzi tradičně spílat ortodoxní fandové Viktorie, kteří nosí při zápasech svého týmu pásku fanouškovské zaslepenosti, mi nevadí. To je logické a počítá se s tím. Vadí mi, že si tuto pásku z neznámých důvodů nasazují i někteří kolegové z médií.

A hlavně pánové Listkiewicz, Mlsna a spol. ze současné komise rozhodčích.To si vážně přejí, aby v létě skončili a nahradili je Liba a další muži z divokých 90. let a přelomu století? Tak proč to Julínkovo krytí? Takové přehmaty, stejně jako předchozí podivné nasazování některých „provařených“ arbitrů na klíčové duely, důvěryhodnost nové komise rozhodčích, které se zprvu těšila, zbytečně snižuje.

P. S. Ve čtvrtek 6. dubna 2017 ve 12.40 hodin vedl hokejový a atletický komentátor České televize Michal Dusík ve Sportovních zprávách na ČT Sport živý rozhovor s místopředsedou komise rozhodčích FAČR Petrem Mlsnou. Ptal se ho na Fraňkovu penaltu v derby a na zavedení videa do fotbalu a notoval si s ním, že stížností na ligové sudí údajně ubývá. Ani slůvkem se však nezmínil o stížnosti FK Teplice na řízení sobotního zápasu v Plzni, který vysílala právě ČT Sport! Přitom fotbalový expert ČT Pavel Karoch už o přestávce tohoto duelu provedl rozbor některých situací z tohoto duelu, které dávaly Teplickým za pravdu. Tuto analýzu Dusík ale v rozhovoru s Mlsnou nepoužil. Trestuhodně nevyužitá šance. Na Kavčích horách jako by pravá ruka nevěděla, co dělá levá. I když na druhou stranu, tohle by se Jakubu Železnému v Událostech, Marku Wollnerovi v Reportérech ČT či Noře Fridrichové ve 168 hodinách nejspíš nestalo.¨