Mladé pušky mají nabito. Rýsuje se osa nové reprezentace

Meteorologové při svých předpovědích uvádějí nejen očekávanou absolutní teplotu, kterou můžeme v nejbližších dnech či hodinách očekávat, ale i teplotu tzv. pocitovou, kterou ovlivňuje i celá řada jiných faktorů. Pokud bychom chtěli tento příměr vztáhnout na vystoupení české reprezentace v premiérovém zápase roku 2017, pak „pocitová“ teplota je výrazně vyšší, než ona absolutní.

Tato hodnota bude v archivech navždy vyjádřena výhrou nad Litvou v poměru 3:0 a také tím, že do zápasu zasáhlo 22 českých fotbalistů. Střídání celé jedenáctky v poločase se sice může zejména konzervativním zastáncům fotbalové etiky zdát poněkud postavené na hlavu, nicméně ve středu v Ústí se tato diplomatická dohoda (byť proti běžným standardům) jevila pro Jarolímův výběr jako velmi prozíravá. Vždyť všechny tři branky padly až po změně stran, tedy s novou jedenáctkou na hřišti.

Z tohoto pohledu se může jevit sestava „náhradníků“ tedy hráčů z druhé půle, jako lepší, jako produktivnější a tudíž i pro nedělní mač v San Marinu jako vhodnější. Ano, na Apeninském poloostrově v neděli nepůjde o nic jiného, než nasypat soupeři když už ne ranec tak aspoň raneček gólů, poopravit si skóre a hlavně zvednout sebevědomí, které bude v dalších dílech kvalifikace potřeba.

Proč už český fotbal není první cenovou kategorií? Brückner, Uhrin a další to vidí takto...

Mnou v úvodu článku vyšší pocitová teplota nevyplývá pouze ze tří branek po poločase, ale má souvislost i s hráči z úvodu zápasu. O slovo se v nároďáku stále více hlásí generace, které se obecně přezdívá „mladé pušky“. Některé z nich už mají nabito zahraničními náboji, jiní do torny pro toto střelivo sahají. Jedničkou na této výrazně strmé výkonnostní křivce je Jakub Jankto, mladík z Udine. Dal krásný gól, motal Litevce na levém kraji, prostě paráda. Od léta mu v klubu přibude spoluhráč Antonín Barák, který sice v první půli gól nedal, ale byl na hřišti hodně vidět. A to ještě třetí „Ital“ – ten nejočekávanější – zůstal pro zranění na tribuně. Ano, Patrik Schick se jmenuje. To by mohla být v hodně krátké době docela slušná osa reprezentace ze slavistických zdrojů. Samozřejmě s „koaliční“ podporou exsparťanů Dočkala s Krejčím a explzeňáka Daridy.

Chválit můžeme i další: třeba Sýkoru, který si přenesl formu ze Slavie, nebo nečekanou konkurenci na kraji obrany v osobě Ondřeje Čelůstky. Dobře se prezentovali i plzeňští střelci Hořava a Krmenčík, dva zákroky na jedničku předvedl mezi tyčemi Vaclík. Chválit se dá, i z toho pohledu, že v neděli Jarolímův tým čeká soupeř kvalitativně horší, než byla středeční Litva. Proto by měla být takto posazená laťka celkem v pohodě přeskočitelná a zvládnutelná.

Na San Marino se tak dívejme ve dvou úhlech pohledu. Jednak jako na soupeře, s nímž se prostě musí vyhrát a jednak jako na další přípravu před rozhodujícími letními a podzimními duely o postup do Ruska. Využijme toho, že pocitová teplota po generálce s Litvou už po dlouhé zimě dosahuje příjemné jarní hodnoty.