Pešírova prohra? FIFPro vzkazuje FAČR: Jedinou partnerskou organizací je pro nás ČAFH

FIFPro (Mezinárodní federace profesionálních hráčů), která mj. jiné na lednových galavečerech FIFA v Curychu pravidelně vyhlašuje prestižní anketu „Nejlepší světová jedenáctka roku“, v dopise adresovaném FAČR jednoznačně potvrdila, že jedinou partnerskou organizací v Česku pro ni zůstává Česká asociace profesionálních hráčů (ČAFH) v čele s předsedkyní Markétou Haindlovou. „Jak jsem vám již potvrdil na minulé zářijové schůzce v Praze, ČAFH má naši plnou podporu a považujeme ji za jedinou organizaci hájící zájmy profesionálních fotbalistů v Česku,“ napsal v dopise ze čtvrtka 23. února 2017 generální sekretář FIFPro Theo van Seggelen generálnímu sekretáři Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Rudolfu Řepkovi. To je jasný vzkaz i konkurenčním odborům, Hráčské fotbalové unii (HFU), jejíž vznik před týdnem oznámil bývalý funkcionář ČAFH Tomáš Pešír, jenž se už v minulosti neúspěšně pokoušel o převrat v rámci ČAFH.

Pešírova prohra? FIFPro vzkazuje FAČR: Jedinou partnerskou organizací je pro nás ČAFH

Jelikož Tomáš Pešír pracuje pro FAČR (je vedoucím družstva české ženské reprezentace), má v jejím sídle kancelář a patrony HFU se stali hráči Tomáš Hübschman a Milan Fukal, spjatí s jabloneckým klubem předsedy FAČR Miroslavem Peltou, vznikly logické spekulace o tom, že Pešírovy odbory by se mohly stát jakousi loutkovou organizací či převodovou pákou v režii FAČR.

ČAFH se totiž loni mj. dostala s FAČR do sporu ohledně hráčských práv ve smluvních vztazích, FAČR pak v červnu jednostranně ČAFH vypověděla „Memorandum o spolupráci“.

Na téma hráčských práv ve smluvních vztazích se ostatně 8. září 2016 v Praze konala schůze zástupců UEFA, FAČR, FIFPro a ČAFH. Už na ni zástupci FIFPro vyjádřily postojům ČAFH svou podporu.

Dopis na FIFPro odešel z FAČR se vznikem konkurenčních odborů

Zajímavý je ovšem chronologický sled událostí minulého týdne. Ve středu 22. února 2017 se v médiích objevují první informace o vzniku Pešírových odborů, včetně zmínky o tom, že jejich existenci „vzal na vědomí“ i výkonný výbor FAČR.

Tentýž den, tedy 22. února 2017, píše generální sekretář FAČR Rudolf Řepka urgentní dopis, v podstatě stížnost generálnímu sekretáři FIFPro Theo van Seggelenovi, odvolává se v ní mj. na zmíněnou pražskou schůzku z 8. září 2016. Stěžuje si, že FAČR v Česku údajně nemá transparentní hráčskou organizaci, s níž by mohla účinně spolupracovat a že z toho má „nepříjemný pocit“. Ač v závěru dopisu Řepka uvádí, že toto sdělení nemá FIFPro chápat jako nátlak ze strany FAČR, přesně tento dojem jeho dopis vyvolává.

Ostatně nebyl by to v poslední době jediný útok na ČAFH, objevily se snahy proti vedení České asociace fotbalových hráčů „poštvat“ Reportéry ČT, byl zpochybňován i počet hráčů sdružených v ČAFH.

Nedávný audit společnosti Deloitte ovšem potvrdil, že aktuálně má ČAFH 1325 členů, z toho 1262 mužů a 63 žen. 

„Ke konci roku 2016 je našimi členy 252 profesionálních hráčů první ligy, což představuje podíl cca 75 procent, 186 profesionálních hráčů druhé ligy, 84 fotbalistů s angažmá v zahraničí a 48 z nich hraje za národní týmy,“ upřesnila předsedkyně ĆAFH Markéta Haindlová. „Ve věku do 18 let má asociace 68 členů, v rozmezí 18 až 28 let je to pak více než 800 fotbalistů. Ve fotbalovém důchodu máme 96 členů,“ dodala Haindlová.